Դիլիջան՝ ճարտարապետական խաչմերուկում տեղակայված քաղաք
Հայ ճարտարապետության ու քաղաքաշինության շրջանակներում Դիլիջանն եզակի երևույթ է։ Տարբերվելով թե՛ ազգային, թե՛ տարածաշրջանային ոճից՝ դիլիջանյան ոճը զարգացել է բառացիորեն կես դարում, առանց մասնագիտական ​​միջամտության։ Հենց այդպիսի բնականանոն ու սրընթաց եղանակով Դիլիջանն անցավ տարածության գյուղական հատակագծումից քաղաքայինի տանող ճանապարհը։
Դիլիջանի ժամանակակից ճարտարապետական ​​տեսքը սկսել է ձևավորվել 19-րդ դարում։ Հնագիտական ​​գտածոները վկայում են այն մասին, որ բնակավայրերն այստեղ հիմնադրվել են արդեն վաղ բրոնզե դարում: Սակայն այժմ, ցավոք, կարելի է միայն կռահել, թե ինչ տեսք ունեին նրանք։
1.jpg
Բնակավայրի` Խրտանոցի կիրճում (Դիլիջան) հայտնաբերված բնակելի մասի հատակագիծ, էնեոլիթ։ Նկարը՝ Ա.Ա.Մարտիրոսյանի «Գոլովինոյի պեղումները» գրքից
Տարբեր դարաշրջանների ճարտարապետական ​​ավանդույթների մասին գիտելիքների հիմքով Մետաքսի ճանապարհի վրա նախագծում են Կուր-Արաքսյան քաղաքակրթության ժամանակաշրջանի կլոր շենքեր, քարե կամուրջներ և ընդարձակ քարավանատներ, ցածր, «քար քարին» դրված միջնադարյան կացարաններ։ Միջնադարից մնացել են նաև տպավորիչ հուշարձաններ, սակայն դրանք բոլորը գտնվում են Դիլիջանի մերձակայքում։ Իսկ քաղաքի անկախ ճարտարապետական ​​պատմությունն ամեն դեպքում սկսվել է մոտ 1830 թվականին։
2.jpg
Դիլիջանի ընդհանուր տեսքը, 1930-ական թվականներ՝ հարյուր տարի անց
Նոր մեկնարկ. 19-րդ դարի առաջին կես
Այդ ժամանակ Դիլիջանը Աղստև գետի երկայնքով ձգվող, նեղ անտառապատ կիրճում տեղակայված բնակավայրերից մեկը՝ «ըստ ոմանց՝ Կովկասում ամենագեղեցիկ» փոքրիկ բնակավայր էր։ Ռուս-պարսկական վերջին պատերազմի արդյունքում (1826-1828 թթ.) Դիլիջանը զրկվեց գրեթե ողջ հայ բնակչությունից, սակայն «փոխհատուցվեց» ռուսական ռազմական կայազորով։ Դրա ներկայությունն ավանում երաշխավորում էր որոշակի ապահովություն, և շուտով շրջակա գյուղերի բնակիչները սկսեցին տեղափոխվել ավերված տարածքներ։
Տեղի գաղթականների շինությունները տեղական ժողովրդական ճարտարապետության տիպիկ օրինակներ էին։ Հենց նրանք էլ դարձել են հիմք սեփական ոճի համար, որը մենք այժմ անվանում ենք դիլիջանյան։
Դիլիջանի կամ մոտակա գյուղերից մեկի փողոց, 1930-ական թթ․
Ընդհանուր տեսքը, տների դասավորությունը, ժողովրդական կամ տեղական ճարտարապետության հիմքով իրականացվող ​​շինարարության համար նյութերի ընտրությունը կախված են բնական պայմաններից, հասանելի ռեսուրսներից, կենցաղային սովորություններից և բարոյական սկզբունքներից: Դիլիջանում առաջին շենքերը հիմնականում իրենցից ներկայացնում էին տեղական չմշակված քարից՝ բաց մոխրագույն բազալտից և գորշ-կանաչ, կապույտ և ավազագույն կրաքարից կառուցված մեկ, մեկուկես, հազվադեպ՝ երկհարկանի տներ։ Շարվածքը առանձնահատուկ է, անհարթ, նույնիսկ քաոսային. ինչպես կոշտ բազալտը, այնպես էլ փխրուն կրաքարը շատ դժվար է մշակվում։
Լուսամուտախորշերը և դռնախորշերը հաճախ ծածկված են եղել Հայաստանի համար ավանդական աղեղնաձև կամ կիսաշրջանաձև կամարներով։ Կղմինդրներով ծածկված բարձր երկհարկանի տանիքները տեղումների առատության թելադրանքն են։
Հին տուն Մյասնիկյան փողոցում
Բակի ճակատի երկայնքով տեղադրվել է լայն ծածկ։ Մեկուկես-երկհարկանի տներում դրա դերը կատարում էր սանդուղքով բաց պատշգամբը․ այն միացնում էր տան բնակելի հատվածն ու բակը։
Հին դիլիջանյան տուն. Բակ
Բարձրության կտրուկ փոփոխություններով բարդ ռելիեֆը կանխորոշել է շինության տեռասային դիրքը:
Քաղաքի համայնապատկեր, 1900-ական թվականներ
Ամառանոցային պատմությունը․ 19-րդ դարի երկրորդ կես
Բնակչության աճին զուգահեռ մեծացավ Դիլիջանի հանդեպ՝ որպես «բուժիչ օդով» վայրի նկատմամբ ուշադրությունը։ Թիֆլիսից և Բաքվից ունևոր հայեր սկսեցին գալ գյուղ՝ հանգստանալու և ապաքինվելու նպատակով։ Այս երևույթը հատկապես զանգվածային դարձավ Թիֆլիսը Երևանին կապող և Դիլիջանով անցնող լավ ճանապարհի կառուցումից հետո։ Եվ եթե նախկինում «Դելիջանի կիրճի գեղեցկությունները» «հազվադեպ էին հայտնի որևէ մեկին», ապա այժմ դրանք դարձել են հասանելի և սիրված։
«Ամառանոցաբնակներն» իրենց հետ բերեցին հարմարավետ և գեղեցիկ բնակավայրերի մասին նոր գաղափարներ։ Նրանք իրենց տները զարդարում էին իրենց համար սովորական դարձած թիֆլիսյան ոճով։ Այդ տարիներին Դիլիջանի կորիզի գյուղական շինությունները սկսեցին ամբողջությամբ քաղաքային տեսք ստանալ։
DA_DM_PH007_Dilijani-kapi-hanguyci-nakhkin-shenqy-1950.jpg
գլխավոր ֆասադի երկայնքով ձգվող պատշգամբ` դիլիջանյան ճարտարապետության նոր տարր
Տները դարձան ավելի բարձր, ճակատի ողջ երկայնքով «ծածկվեցին» պատշգամբներով և վերնասրահ-տեռասաներով։ Իսկ որ ամենակարևորն է դրանով նրանք թեքվեցին դեպի հարևանները և անցորդները։ Ավանդական ապրելակերպի համար, որի շրջանակներում ընտանեկան կյանքն ընթանում էր տան և բակի ներսում, սա իսկական մարտահրավեր էր։
_DA_DM_PH217.-Gregory-Atarbekyan-stayed-in-this-house-in-Dilijan-in-1921.jpg
Հին բնակելի տուն
Տեղական ամառանոցային շինարարության առանձնահատկությունն այն է, որ սովորաբար այդպիսի բնակավայրը ապրիորի ժամանակավոր է, սեզոնային, ձգտում է համախմբվել նույն տեղանքում: Դիլիջանում, ընդհակառակը, տները ձեռք էին բերում անհատական առանձնահատկություններ՝ մրցելով իրենց դեկորով։ Ցանցկեն փայտյա փորագրությունը զարդարում էր պատշգամբները, քիվերը, վերնաճակատները։ Դիլիջանի ամենաբնորոշ տեխնիկան ակոսավոր «շաբակները», կրկնվող զարդանախշերն ու «պերֆորացիան» է:
Իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի ամառանոցը՝ կառուցված 1890-ական թվականներին
Թիֆլիսյան ձեռագիրը նկատելի է նաև պատշգամբների մանր վանդակավոր բաժանումների ապակեպատման գործում։
Միևնույն ժամանակ, դիլիջանյան ոճը և թիֆլիսյան ոճը նույնը չեն։ Վերջինս, թեև որոշակի ուղղություն էր սահմանել, սակայն վերամշակվել է։ Այդ գործընթացում մեծ ներդրում են ունեցել մոլոկանները։
Հին տուն Դիլիջանի Գոլովինո թաղամասում (մոլոկանների նախկին գյուղ)
Ժողովրդական ճարտարապետությունների սինթեզ. 19-րդ դարի կեսից երկրորդ կես
1840-ական թվականներին Դիլիջանի հարևանությամբ հաստատվեց մոլոկանների մեծ համայնք։ Մոլոկաններն իրենց մեկուսացած էին պահում, սակայն մասնակցում էին դիլիջանյան արհեստների ձևավորմանն ու զարգացմանը։ Առաջին հերթին դա վերաբերում էր փայտամշակմանը։ Նախշավոր «թիֆլիսյան» պատշգամբները լրացնում էին յուրօրինակ ճաղավանդակները, փորագրված բազրիքները, հեծանները և այլ մեծ փայտե տարրեր։
Հետևելով մոլոկանների օրինակին՝ դիլիջանցիները սկսեցին օգտագործել փայտը առաստաղների երեսպատման համար՝ այս կերպ զարդարելով ինչպես ինտերիերն, այնպես էլ մուտքի հատվածները։
Փոխվել են Դիլիջանի տների կտուրները. համաչափ երկթեք տանիքները նոսրացել են «սխալներով», կոտրվածքներով։
Հին փողոց
Դիլիջանի ճարտարապետական ​​ձեռագրում մոլոկանների ամենանկատելի շտրիխը դարձել են սպիտակ սվաղված պատերը։
DA_DM_PH432.-Old-house-in-Dilijan.jpg
Բնակելի տուն
Դիլիջանյան տան ոճը ձևավորող տարրերն են՝
1. 1. կղմինդրե տանիք,
2. 2. բարձր երկթեք ջարդված տանիք,
3. 3. փորագրված քիվ,
4. 4. լուսամուտախորշի աղեղնաձև շարվածք,
5. 5. ջարդված բնական քարից շարվածք,
6. 6. հարդարման հատված՝ տեղական աղյուսներից,
7. 7. սվաղած սպիտակ պատ,
8. 8. փողոցի վրա կախված պատշգամբ-վերանդա,
9. 9. փորագրված հեծաններ,
10. 10. շաբակ ոճով ձևավորված պարիսպ,
11. 11. շուշաբանդ՝ պատշգամբի ապակեպատ հատվածը։
Քաղաքի կարկասը. 19-րդ դարի վերջ— 20-րդ դարի սկիզբ
Սեփական ճարտարապետական ծածկագիր ստեղծելուն զուգահեռ Դիլիջանը փոխվեց սոցիալական տեսանկյունից։ Նրա հյուրերի թվում կային մշակութային և գիտական միջավայրից բազմաթիվ հայտնի մարդիկ, որոնք նախաձեռնեցին միջոցառումներ և նպաստեցին նորի սահուն ընդունմանը։
Լուրջ գործընթացներ էին տեղի ունենում նաև հենց Դիլիջանի ներսում։ Որոշ ընտանիքներ, անցյալում թողնելով գյուղատնտեսական գործերը, սկսեցին զբաղվել առևտրով, արվեստով, բժշկությամբ, ռազմական գործով։ Մեծացավ կրթության և մշակույթի պահանջարկը, և այն այլևս հնարավոր չէր բավարարել միայն այցելուների համար նախատեսված դրվագային միջոցառումներով: Դիլիջանում հայտնվեցին սեփական թատրոնը, դպրոցը և գրադարանը։
Ղազարոս Աղայանի անվան գրադարանի հին շենքը
Տեղացի արհեստավորներն ու վաճառականները ոչ միայն բնակելի շենքերի առաջին հարկերն են առանձնացրել որպես արհեստանոցներ և վաճառակետեր, այլև առանձին տարածքներ են կառուցել դրանց համար:
Առևտրի կենտրոն Մյասնիկյան փողոցում
Այս ամենն արտացոլվեց թաղամասերի կառուցվածքի ձևավորման սկզբունքներում։ Բնակավայրի ժողովրդագրական գործոնը փոխարինվեց սոցիալ-տնտեսականով, ի հայտ եկան տարբեր նշանակության հասարակական գոտիներ։ Առևտրի օբյեկտների շրջակայքում գտնվող շենքերն ավելի խտացան։ Աճեց ակտիվությունը նաև մշակութային և ժամանցի վայրերում։
DA_DM_PH150.-Matinov_s-spring-on-Dilijan_s-Myasnikyan-street-1940s-50s.jpg
«Մատինովի աղբյուր»՝ վաճառական Վագան Մատինովի կողմից 1880-ական թվականներին ստեղծված աղբյուր։ Քաղաքի խորհրդանիշներից մեկը
20-րդ դարի սկզբին Դիլիջանում արդեն ձևավորվել էին քաղաքաշինական համակարգի կորիզը և մի շարք կրկնվող քաղաքային տեսարաններ։
Փոստային բացիկ, 1900-ական թթ․
«Դիլիջան կոչվող վայրը նման է փոքրիկ քաղաքի․ հայկական խանութների շարքեր, ջրաղացներ, փոստ, հեռագրատուն, խնայբանկ, բազմաթիվ շատ ինքնատիպ և գեղեցիկ փայտե տներ՝ երկու հարկերում տեղակայված տարբեր սրահներով, բոլորովին նոր եկեղեցի... Լինելով ամբողջովին շրջապատված այգիներով, ծառերի կույտերով, ամբողջովին քերծերի և ժայռերի վրա տեղակայված՝ Դիլիջանը հիշեցնում է անտառային կիրճերում թաքնված գերմանական գեղատեսիլ քաղաքներ».
Եվ միևնույն ժամանակ, քաղաքը մնաց բնական վառ լանդշաֆտի մեջ լավ ներգրավված: Այնքան լավ, որ շատ ճանապարհորդներն երբեմն ամբողջ կիրճին տալիս էին «Դիլիջան» անվանումը։ Նման ներհատուկ ինտեգրումը բնական միջավայր Դիլիջանի մեկ այլ առանձնահատկությունն է։
Համենայն դեպս այն Դիլիջանինը, որը հաջորդ դարաշրջան թևակոխեց մեծ աղետների, փոփոխությունների, տեխնոլոգիական ու արդյունաբերական բեկումների դարաշրջան։
Oգտագործված աղբյուրների ցանկ
Հոդվածում օգտագործվել են Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի արխիվից վերցված լուսանկարներ https://dilijancommunityarchive.org/  իսկ մեջբերումները վերցված են «Արարատյան լեռներում» (Կովալևսկի Ե.Պ. և Մարկով Է.Ս.), «Ձմեռային ճանապարհորդություն Կովկասի լեռներով» (Մարկով Է.Ս.) և «Արարատի վրա» (Մորդովցև Դ.Լ.) գրքերից։

Dilijan. City at an architectural crossroad
Dilijan is a unique phenomenon in Armenian architecture and urbanism. Differing from both the national and the regional style the one of Dilijan has developed literally in half a century and without professional intervention. In the same natural and rapid way, Dilijan went from a rural planning of space to an urban one.
The modern architectural look of Dilijan began to take shape in the 19th century. Archaeological finds indicate that organized settlements were already on this site in the Early Bronze Age. But now, alas, one can only guess what they looked like.
Knowledge about the architectural traditions of different eras draws rounded buildings from the time of the Kura-Araxes civilization; stone bridges and large caravanserais on the Silk Road; squat, "stone on stone" set medieval dwellings. The Middle Ages also left impressive monuments, but they are all located in the suburbs of Dilijan. And the independent architectural history of the city, nevertheless, began around 1830.
A new beginning. First half of the 19th century
By this time, Dilijan was a small settlement - one of many located along the Aghstev River, in a narrow-wooded gorge, considered to be "the most beautiful in the Caucasus by some people". The last Russo-Persian War (1826–1828) deprived Dilijan of almost the entire Armenian population, but "recompensated" with a Russian military garrison. Its presence in the village promised certain security, and soon the inhabitants of the surrounding villages began to move to the devastated lands.
The buildings of local immigrants were a typical example of local vernacular architecture. They are the ones that served as basis for their own style, which we now call the Dilijan style.
The general view, planning of houses, the choice of materials for construction in vernacular architecture depend on natural conditions, available resources, everyday habits and moral principles. The primary buildings in Dilijan consisted mainly of one-, one-and-a-half, rarely two-story houses built of uncut local stone: light gray basalt and gray-green, blue and sandy limestone. The bond is characteristic, uneven, even chaotic: both solid basalt and loose limestone are very difficult to process.
Window and doorways were often covered with arches or semicircular arches traditional for Armenia. High gabled roofs covered with roofing tiles, dictated by the abundance of precipitation.
A wide canopy was placed along the courtyard facade. In one and a half and two-story houses, its role was played by an open veranda with a staircase: it connected the residential part of the house and the courtyard.
The challenging terrain with abrupt elevation changes predetermined the terraced location of the building.
Country story. Second half of the 19th century
Simultaneously with the growth of the population, attention to Dilijan as a place with "salubrious air" grew. Wealthy Armenians from Tiflis and Baku began to come to the village in search of rest and recovery. This phenomenon became especially widespread after the construction of a good road linking Tiflis and Yerevan and passing through Dilijan. And if earlier the "beauties of the Delizhan Gorge" were "rarely known to anyone", now they have become accessible and popular.
"Summer residents" brought with them new ideas about comfortable and beautiful residence. They decorated their houses in their usual Tiflis style. In those years, the rural development of the core of Dilijan began to acquire quite an urban look.
The houses became taller, they "overgrew" with balconies and gallery-terraces along the entire facade. And most importantly, they turned around to neighbors and passers-by. For the traditional way of life, in which family life took place inside the house and yard, this was a real challenge.
Feature of local summer residence is that such residence - usually a priori temporary, seasonal - strives for unification within the same locality. In Dilijan, on the contrary, houses acquired individual features, competing with their decor. Laced wood carvings decorated balconies, cornices, and pediments. The most characteristic technique for Dilijan is slip "shabaks", motives and "perforation".
The Tiflis handwriting is also noticeable in the small netlike divided lites of the verandas.
At the same time, the Dilijan style is not equal to the Tiflis one. The latter, although set a certain direction, was revised. Molokans made big contribution to this process.
Synthesis of vernacular architectures. Middle - second half of the 19th century
In the 1840s, a large Molokan community settled in the neighborhood of Dilijan. The Molokans kept themselves isolated, but took part in the formation and development of Dilijan crafts. First of all, it concerned woodworking. Patterned "Tiflis" balconies were complemented by unique bannisters, carved railings, beams and other large wooden elements.
Following the Molokans, Dilijan residents began to use wood for covering ceilings, decorating both the interior and the entrance units in this way.
The roofs of Dilijan houses have changed: symmetrical gabled roofs were diluted in a "wrong" way, with a break.
The most noticeable Molokan touch in the architectural style of Dilijan was the whitewashed plastered walls.
The style-forming elements of the Dilijan house:
- 1. a tiled roof;
- 2. a high double-pitched roof with a fracture;
- 3. a carved cornice;
- 4. segmental masonry of the window aparture;
- 5. masonry from broken natural stone;
- 6. decoration fragments from local brick;
- 7. plastered whitewashed wall;
- 8. a balcony-veranda hanging over the street;
- 9. carved beams;
- 10. shabak - decorated fence;
- 11. shushaband - the glassed-in part of the balcony.
City carcass. Late 19th - early 20th century
In line with the creation of its own architectural code, Dilijan was changing socially. Its guests included many famous people from the cultural and scientific environment, they initiated events and contributed to the smooth acceptance of the new.
Large processes also took place within the Dilijan circle itself. Some families, having left agricultural affairs in the past, began to engage in trade, art, medicine, and military affairs. The demand for education and culture grew, and it was no longer possible to satisfy it only through episodic events for visitors. Proper theatre, school, and library appeared in Dilijan.
Local craftsmen and merchants not only allotted the first floors of residential buildings for workshops and retail space, but also built separate premises for them.
All this was reflected on the principles of the formation of block structures. The demographic factor of settlement was replaced by a socio-economic one, public zones for various purposes appeared. Buildings around shopping facilities became denser. Activity also increased in places with cultural and leisure activities.
By the beginning of the 20th century, the core of the urban planning system and a number of replicable urban views had already formed in Dilijan.
«The place named Dilijan is a small town-like place; rows of Armenian shops, mills, a post office, a telegraph office, a savings bank, many very original and beautiful wooden houses with different galleries in tiers, a brand-new church... Dilijan - all in gardens, in a bunch of trees, all on rocks and cliffs; it resembles picturesque German towns hidden in forested gorges».
And at the same time, the city remained well-inscribed in a vibrant natural landscape. So well that with the word "Dilijan" many travelers sometimes meant the whole gorge. Such organic integration into the natural environment is another feature of Dilijan.
At least of Dilijan that faced the next century - the age of great catastrophes, changes, technological and industrial breakthrough.
Bibliography
The article uses photographs from the Dilijan community center archive https://dilijancommunityarchive.org/ and quotes from the books "On the mountains of Ararat" (Kovalevsky Ye.P. and Markov Ye.S.), "Winter Journey through the Caucasus Mountains" (Markov Ye. S.) and "On Ararat" (Mordovtsev D. L.).