Դիլիջանում անցկացվեց գաստրոնոմիկ մեծ փառատոն
Հուլիսի 1-ին և 2-ին Դիլիջան քաղաքում, Աղասի Խանջյանի ամառանոցի տարածքում անցկացվեց Գաստրոֆեստ փառատոնը, որին մասնակցում էին Հայաստանում գործող ավելի քան 20 ռեստորաններ, այցելուների թիվը հասնում էր մոտ 3000-ի: Համտեսից զատ, փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցան կենդանի երաժշտությամբ համերգներ, խոհանոցային հետաքրքիր մրցույթներ և ժամանցային խաղեր՝ կազմակերպված երեխաների և մեծահասակների համար։
Գաստրոֆեստի շրջանակներում մասնակից ռեստորաններն առաջին անգամ մրցեցին միմյանց հետ. փառատոնի հյուրերը գաստրոաստղիկների միջոցով գնահատեցին իրենց նախընտրած ռեստորաններին: Ամենաշատ աստղերը հավաքեցին Գյումրիի KumKuma ռեստորանը, Թուֆենկյանը (Հայկանուշ) և Դիլիջանի Shame գարեջուրը, իսկ Երևանից՝ Pinsa-ն: Հաղթող ռեստորանները, բացի ԳԱՍՏՐՈՖԵՍՏ-ի հյուրերի ընտրության մրցանակից, հնարավորություն ստացան գլխավորել TimeTo-ի հաջորդ գաստրոնոմիկ փառատոնները:
Փառատոնի հատուկ հյուրը ռեստորատոր Իգոր Բուխարովն էր Ռուսաստանից, ով երկրի ռեստորանային բիզնեսի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար արժանացել է «Ոսկե կռունկ» ազգային մրցանակի և հանդիսանում է Chaîne des Rôtisseurs-ի գաստրոնոմների գիլդիայի շևալիեր: Հայ ռեստորատորները հնարավորություն ունեցան փորձի փոխանակում ունենալ իրենց ռուս գործընկերոջ հետ։ Երկու օր շարունակ փորձագետը ճաշակեց յուրաքանչյուր ռեստորանի հատուկ ուտեստները:
«Մենք այսօր շատ ենք խոսում գաստրոտուրիզմի մասին, և Հայաստանում կան յուրահատուկ մարզեր՝ իրենց գաստրո մշակույթով: Սա երկիր է, որն ունի պատմական նշանակալի ավանդույթներ՝ ուտեստների պատրաստմամբ և մատուցմամբ: Հայաստանում ռեստորանային բիզնեսի զարգացման հեռանկարներ արդեն կան եւ դրանք պետք է զարգացնել։ Նման փառատոնները տալիս են հնարավորություն, հատկապես, երբ հյուրեր են գալիս նաև հարևան երկրներից՝ Ռուսաստանից, Վրաստանից և այլ շրջաններից՝ փորձի փոխանակման նպատակով»,- իր տպավորություններով է կիսվել Իգոր Բուխարովը։
Այս տարվա միջոցառման շրջանակներում կար նաև յուրահատուկ անակնկալ. յուրաքանչյուր ռեստորանի կողմից ֆիրմային ուտեստի պատրաստում և մատուցում, որը հյուրերն հնարավորություն ունեցան փորձելու միայն փառատոնի ընթաքում։
Գաստրոֆեստ 2023-ին նաև նախատեսված էր ընտանեկան ժամանցի գոտի, խոհանոցային վարեպետաց դասեր և ինտերակտիվ շոու երեխաների համար։
Բացի գաստրոնոմիկ ակտիվություններից փառատոնի ընթացքում ելույթ ունեցան հայտնի երաժշտական խմբեր՝ TmbaTA Orchestra, Ethno Colors և Why not band, տեղի ունեցան շեֆ-խոհարարների խոհարարական բաթլներ, խաղեր և շոուներ մեծահասակների ու փոքրերի համար:
Փառատոնը կազմակերպել է Time to ստեղծագործական ընկերությունը՝ Impulse Management ընկերության աջակցությամբ։ «ԳԱՍՏՐՈՖԵՍՏ»-ն իրականացվում է 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում՝ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից:Փառատոնի գլխավոր հովանավորն էր EasyPay ֆինտեխ հարթակը։

A major gastronomic festival GASTROFEST was held in Dilijan
From July 1 to 2, Villa Khanjyan in Dilijan hosted the GASTROFEST festival, which was visited by 3,000 people. It brought together 22 restaurants from Armenia.
For the first time, the participating restaurants of GASTROFEST competed with each other: guests as restaurant critics made up their rating among the participants, awarding them with gastro-stars. The restaurants KumKuma from Gyumri, Tufenkian (Haykanoush) and Shame beer from Dilijan, and Pinsa from Yerevan scored the most stars. The winning restaurants, in addition to the GASTROFEST guests’ choice award, now have the opportunity to become headliners of the following gastronomic festivals from TimeTo.
A special guest from Russia restaurateur Igor Bukharov visited the festival. He is a president of the Federation of Restaurateurs and Hoteliers of Russia, Le Chevalier d'honneur of the Gastronomic Order of Peace-la Chaîne des Rôtisseurs. For two days, the expert tasted special dishes from each restaurant.
"We talk a lot about gastro-tourism today — and there are many unique areas in Armenia with their own table culture. This is a country with a great historical tradition of growing products and cooking methods. There are already prospects for the development of the restaurant business in Armenia, and it is necessary to develop them. Such festivals give this opportunity, especially if guests come from Russia, Georgia and other regions to exchange experiences," Igor Bukharov shared his impressions.
In addition to tastings, the event was featured with live music from TmbaTA Orchestra, Ethno Colors и Why not band, cooking workshops, and entertainment for adults and children.
The festival was organized by the creative agency TimeTo with the support of Impulse Management Company. GASTROFEST is implemented as part of the Dilijan Development program launched by Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend in 2012. The general sponsor of the festival was the fintech platform EasyPay.