Dilijan Wine Fest-ի ողջ հասույթն ուղղվելու է Արցախի օգնությանը։
Օգոստոսի 5-ից 6-ը Դիլիջանի Աղասի Խանջյանի վիլլայում տեղի կունենա Dilijan Wine Fest-ը։ Միջոցառումը մեկ հարթակի վրա կմիավորի 35 գինեգործական տներ Հայաստանից և Արցախից։
Հաշվի առնելով Արցախի բարդ իրավիճակը՝ կազմակերպիչները որոշում են կայացրել փառատոնի ողջ հասույթը ուղղել «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» սոցիալական շարժման մի քանի նախագծերին․ Այդ նախագծերը առաջնային օգնություն են տրամադրում ավելի քան վեց ամիս շրջափակման մեջ գտնվող բնակիչներին։ Dilijan Wine Fest-ի այս տարվա բազմաթիվ միջոցառումներ կապված կլինեն հանրապետությանը աջակցելու հետ. հյուրերը կսովորեն թխել արցախյան ժենգյալով հաց և կտեսնեն արցախյան ավանդական խաղողի տրորման արարողությունը:
«Արդեն 7 ամիս է ինչ շարունակվում է Արցախի շրջափակումը և օրեցօր հումանիտար ճգնաժամը սրվում է հանրապետությունում։ Մեր փառատոնը ինտերնացիոնալ թիմ ունի, բայց ապրելով և աշխատելով Հայաստանում, մենք չենք կարող հեռու մնալ արցախցիների ցավից։ Այս ցավը մեր բոլորինն է անկախ ծագումից և ապրելու վայրից։  Հենց այդ պատճառով մենք հիմա ուզում ենք անել ամեն ինչ՝ մեր ուժերի սահմաններում, որ աջակցենք Արցախի բնակիչներին և ուշադրություն դարձնենք շրջափակմանը։ Մենք ուզում ենք, որ դրա մասին խոսեն մարդիկ Հայաստանից և այլ երկրներից, որոնք մասնակցում են մեր փառատոններին։ Մենք ուզում ենք, որ հիմա աջակցությունը Արցախին և օգնության կոչերը ավելի բարձր հնչեն բոլոր հարթակներից, այդ թվում նաև մեր»,− նշել է Ռոման Օրլենկոն՝ Dilijan Wine Fest-ի կազմակերպիչ, TimeTo ստեղծագործական գործակալության տնօրեն։
Փառատոնի տարածքը հյուրերի համար բաց է 15:00-ից 22:00-ն:
Վայրը՝ Դիլիջան, Վիլլա Խանջյան (Մաքսիմ Գորկու փող., 3/1):
Փառատոնի տոմսերը մատչելի գնով հասանելի են հիմնական հովանավոր EasyPay-ից easywallet հավելվածում և ամբողջ երկրի տերմինալներում, ինչպես նաև ստանդարտ գնով՝ կայքում՝ հղումով:
Փառատոնը կազմակերպում է TimeTo ստեղծագործական գործակալությունը՝ Իմպուլս կառավարող ընկերության աջակցությամբ։ Փառատոնի կազմակերպումը տեղի է ունեցել The Vine and Wine Foundation of Armenia (Հայաստանի խաղողի և գինու հիմնադրամի) աջակցությամբ։ Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է EasyPay ֆինտեխ հարթակը։ Փառատոնի գործընկերն է GIZ-ը (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit):

All proceeds of Dilijan Wine Fest to be directed to the aid of Artsakh
From August 5 to 6, Dilijan Wine Fest will be held on the territory of Aghasi Khanjyan's villa in Dilijan. The event will bring together more than 35 wineries and restaurants from Armenia and Artsakh.
Based on the difficult situation in Artsakh, the organizers of Dilijan Wine Fest decided to allocate all proceeds from the festival to projects of the public movement "Security and Development Front of Artsakh". These projects provide primary assistance to the residents who have been under blockade for more than half a year. Many activities of Dilijan Wine Fest this year will be related to supporting the Republic: guests will learn how to bake Artsakh flatbread “zhingyalov hats” and see the traditional Artsakh grape-crushing ceremony.
“The blockade of Artsakh has been going on for 7 months already, and every day the humanitarian crisis in the Republic is becoming more acute. Our festival has an international team, but living and working in Armenia, we cannot remain aloof from the problems of the Artsakh people. This crisis concerns all of us, regardless of our place of residence and origin. As of today, we want to do everything in our power to support the people of Artsakh and draw attention to the blockade. We want people from Armenia and other countries who attend our festivals to know and talk about it. We want the call for help to sound louder from all venues, including ours,” said Roman Orlenko, organizer of Dilijan Wine Fest and director of TimeTo Creative Agency.
The festival venues are open to guests from 3 p.m to 10 p.m.
Location: Dilijan, Khanjyan Villa (3/1, Maxim Gorky Street).
Tickets to the festival at the best price are available in the app of our general partner EasyPay easywallet, at EasyPay terminals across the country, аnd by standard price on the site by the link.
The festival is organized by the creative agency TimeTo with the support of Impulse Management Company, The Vine and Wine Foundation of Armenia. The general sponsor of the festival is the fintech platform EasyPay. The partner of the festival is GIZ (The German Agency for International Cooperation).