Dilijan Wine Fest-ի ողջ հասույթն ուղղվելու է Արցախի օգնությանը։
Օգոստոսի 5-ից 6-ը Դիլիջանի Աղասի Խանջյանի վիլլայում տեղի կունենա Dilijan Wine Fest-ը։ Միջոցառումը մեկ հարթակի վրա կմիավորի 35 գինեգործական տներ Հայաստանից և Արցախից։
Հաշվի առնելով Արցախի բարդ իրավիճակը՝ կազմակերպիչները որոշում են կայացրել փառատոնի ողջ հասույթը ուղղել «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» սոցիալական շարժման մի քանի նախագծերին․ Այդ նախագծերը առաջնային օգնություն են տրամադրում ավելի քան վեց ամիս շրջափակման մեջ գտնվող բնակիչներին։ Dilijan Wine Fest-ի այս տարվա բազմաթիվ միջոցառումներ կապված կլինեն հանրապետությանը աջակցելու հետ. հյուրերը կսովորեն թխել արցախյան ժենգյալով հաց և կտեսնեն արցախյան ավանդական խաղողի տրորման արարողությունը:
«Արդեն 7 ամիս է ինչ շարունակվում է Արցախի շրջափակումը և օրեցօր հումանիտար ճգնաժամը սրվում է հանրապետությունում։ Մեր փառատոնը ինտերնացիոնալ թիմ ունի, բայց ապրելով և աշխատելով Հայաստանում, մենք չենք կարող հեռու մնալ արցախցիների ցավից։ Այս ցավը մեր բոլորինն է անկախ ծագումից և ապրելու վայրից։  Հենց այդ պատճառով մենք հիմա ուզում ենք անել ամեն ինչ՝ մեր ուժերի սահմաններում, որ աջակցենք Արցախի բնակիչներին և ուշադրություն դարձնենք շրջափակմանը։ Մենք ուզում ենք, որ դրա մասին խոսեն մարդիկ Հայաստանից և այլ երկրներից, որոնք մասնակցում են մեր փառատոններին։ Մենք ուզում ենք, որ հիմա աջակցությունը Արցախին և օգնության կոչերը ավելի բարձր հնչեն բոլոր հարթակներից, այդ թվում նաև մեր»,− նշել է Ռոման Օրլենկոն՝ Dilijan Wine Fest-ի կազմակերպիչ, TimeTo ստեղծագործական գործակալության տնօրեն։
Փառատոնի տարածքը հյուրերի համար բաց է 15:00-ից 22:00-ն:
Վայրը՝ Դիլիջան, Վիլլա Խանջյան (Մաքսիմ Գորկու փող., 3/1):
Փառատոնի տոմսերը մատչելի գնով հասանելի են հիմնական հովանավոր EasyPay-ից easywallet հավելվածում և ամբողջ երկրի տերմինալներում, ինչպես նաև ստանդարտ գնով՝ կայքում՝ հղումով:
Փառատոնը կազմակերպում է TimeTo ստեղծագործական գործակալությունը՝ Իմպուլս կառավարող ընկերության աջակցությամբ։ Փառատոնի կազմակերպումը տեղի է ունեցել The Vine and Wine Foundation of Armenia (Հայաստանի խաղողի և գինու հիմնադրամի) աջակցությամբ։ Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է EasyPay ֆինտեխ հարթակը։ Փառատոնի գործընկերն է GIZ-ը (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit):

Вся выручка фестиваля Dilijan Wine Fest будет направлена на помощь Арцаху
С 5 по 6 августа на территории виллы Агаси Ханджяна в Дилижане состоится винный фестиваль Dilijan Wine Fest. Мероприятие соберет на одной площадке 35 винодельческих домов из Армении и Арцаха.
Исходя из тяжелой ситуации в Арцахе, организаторы приняли решение направить всю выручку с фестиваля на несколько проектов общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха». Эти проекты оказывают первостепенную помощь жителям, более полугода находящимся в блокаде. Многие активности Dilijan Wine Fest в этом году будут связаны с поддержкой Республики: гости научатся выпекать арцахскую лепешку женгялов хац и увидят традиционную арцахскую церемонию дробления винограда.
«Уже 7 месяцев продолжается блокада Арцаха, и с каждым днем гуманитарный кризис в республике становится все острее. У нашего фестиваля интернациональная команда, но живя и работая в Армении, мы не можем оставаться в стороне от беды арцахцев. Это беда касается всех нас — вне зависимости от места жительства и происхождения. Поэтому сейчас мы хотим сделать все, что в наших силах, чтобы поддержать жителей Арцаха и привлечь внимание к блокаде. Мы хотим, чтобы о ней знали и говорили люди из Армении и других стран, которые посещают наши фестивали. Мы хотим, чтобы сейчас поддержка Арцаха и призыв о помощи звучали громче со всех площадок, включая наши», − отметил Роман Орленко, организатор фестиваля Dilijan Wine Fest, директор креативного агентства TimeTo.
Зоны фестиваля открыты для гостей с 15:00 до 22:00.
Место проведения: Дилижан, Вилла Ханджяна (ул. Максима Горького, 3/1).
Билеты на фестиваль по выгодной цене доступны у генерального спонсора EasyPay в приложении easywallet и в терминалах во всей стране, а также по стандартной цене на сайте по ссылке.
Фестиваль организует креативное агентство TimeTo при поддержке Impulse Management Company. Организация фестиваля проходит при содействии The Vine and Wine Foundation of Armenia. Генеральный спонсор фестиваля – финтех-платформа EasyPay. Партнёр фестиваля – Немецкое общество по международному сотрудничеству (GIZ).