Բիզնես երկխոսություն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև. նոր հնարավորություններ առևտրի և ներդրումների աճի համար
Օգոստոսի 25-ին Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ռուսաստանի գործարար համայնքների ներկայացուցիչների գործնական նախաճաշը՝ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի և ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովի մասնակցությամբ։
Նախարարները ներկաներին պատմեցին երկու երկրների մակրոտնտեսական իրավիճակի մասին, ներկայացրին արդի վիճակագրական տվյալները և կիսվեցին համատեղ նախաձեռնությունների վերաբերյալ իրենց կանխատեսումներով։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2023 թվականի յոթ ամսում կազմել է 3,7 մլրդ դոլար, ինչը 70 տոկոսով ավելի է 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Առաջին յոթ ամիսների ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 3,7 միլիարդ դոլար, 2 միլիարդ դոլար՝ Հայաստանից, 1,7 միլիարդ դոլար՝ Ռուսաստանից արված արտահանումների մասով։ Սա 70 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարի, իսկ անցած տարի 2021-ի համեմատ ունեցել ենք կրկնակի ապրանքաշրջանառություն»,- նշեց նախարարը։
Իր հերթին, ՌԴ  Տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերություններում ռազմավարական խնդիրներ են մնում փոխադարձ ներդրումները, նոր նախագծերը, համագործակցությունը, Հայաստանում ստեղծվող ապրանքների և արտադրանքի ավելացված արժեքի մասնաբաժնի ավելացումը, որը հիմա անհրաժեշտ է Ռուսաստանին։
«Ռուսական տնտեսության վերակազմակերպումը մեծ հնարավորություններ է ընձեռել, որոնք արդյունավետորեն օգտագործվում են Հայաստանի կողմից։ Շատ կարևոր է առավելագույն ազատություն տալ բիզնեսին, որպեսզի բիզնեսն ինքը կարողանա իրականացնել այդ վերակազմավորումը։ Դրա վրա խաղադրույքը կատարվել է 2022 թվականին, և դա հաստատված է։ Շատ ուրախալի է, որ այս ամբողջ վերակառուցումը հնարավորություններ է ընձեռում մեր ընկերների և հարևանների համար։ Կարևոր է, որ Հայաստանի տնտեսությունն իսկապես օգտվի այս բոլոր հնարավորություններից, և դա քաջ գիտակցում են այստեղի մեր գործընկերները, վարելով իրենց տնտեսական քաղաքականությունը»,- ասաց Մաքսիմ Ռեշետնիկովը։
«Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերության գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր, Հյուրընկալության ոլորտի ազգային միության պատվավոր նախագահ Հրանտ Բաբասյանն առաջարկել է կազմակերպել հյուրընկալության ոլորտի ֆորում՝ երկու երկրների տնտեսությունների զբոսաշրջության ոլորտը զարգացնելու նպատակով։
«Հայաստանի և Ռուսաստանի զբոսաշրջության ոլորտը զարգանում է բարձր տեմպերով, ինչը բազմաթիվ հնարավորություններ է ընձեռում ներդրումների համար: Առաջարկում եմ ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացման շրջանակում կազմակերպել ֆորում հյուրընկալության ոլորտում, որտեղ հնարավոր կլինի ցուցադրել առկա զբոսաշրջային նախագծերը, քննարկել ներդրումային հնարավորությունները և երկխոսության ու կարծիքների փոխանակման հարթակ ստեղծել երկու երկրների պետությունների, բիզնեսների և արտադրանք արտադրողների համար»,- նշեց նա։

Бизнес-диалог Армении и России: новые возможности для роста товарооборота и инвестиций
25 августа в Ереване состоялся деловой завтрак представителей бизнес-сообществ Армении и России с участием министра экономики Республики Армения Вагана Керобяна и министра экономического развития Российской Федерации Максима Решетникова.
Министры рассказали участникам о макроэкономической ситуации двух стран, представили актуальные статистические данные и поделились своими прогнозами относительно совместных инициатив.
Товарооборот между Арменией и Россией за семь месяцев 2023 года составил $3,7 млрд, что на 70% больше показателя за аналогичный период в 2022 году. Об этом заявил министр экономики РА Ваган Керобян.
«За первые семь месяцев товарооборот составляет $3,7 млрд, $2 млрд - это экспорт из Армении, $1,7 млрд составил экспорт из России. Это на 70% больше, чем в прошлом году, а в прошлом году у нас был удвоенный товарооборот по отношению к 2021 году», − отметил министр.
В свою очередь, министр экономического развития РФ Максим Решетников подчеркнул, что стратегическими задачами в двусторонних отношениях России и Армении остаются взаимные инвестиции, новые проекты, кооперация, увеличение доли добавленной стоимости продукции, которая в Армении создается, и продукции, которая необходима России сейчас.
«Перенастройка российской экономики открыла большие возможности, которыми эффективно пользуется Армения. Очень важно давать максимальную свободу бизнесу, чтобы бизнес сам осуществлял эту перенастройку. Ставка на это была сделана в 2022 году, и это подтверждается. Очень радостно, что вся эта перестройка открывает возможности для наших друзей и соседей. Важно, что экономика Армении действительно пользуется всеми этими возможностями, и наши коллеги здесь, проводя свою экономическую политику, это прекрасно понимают», − заявил Максим Решетников.
Грант Бабасян, генеральный директор и сооснователь Impulse Management Company, почетный президент Общенационального союза индустрии гостеприимства, в целях развития туристического сектора экономик двух стран предложил провести форум в области индустрии гостеприимства.
«Туристическая сфера Армении и России развивается высокими темпами, что открывает множество возможностей для инвестиций. Предлагаю в рамках развития армяно-российских отношений провести форум в области индустрии гостеприимства, где можно было бы показать действующие туристические проекты, обсудить инвестиционные возможности и создать площадку для диалога и обмена мнениями для государства, бизнеса и производителей продукций обеих стран», − отметил он.