Դիլիջանցիները քննարկեցին կենտրոնական քաղաքային այգու զարգացման տեսլականը
Դիլիջանում տեղի ունեցավ համաքաղաքային քննարկում, որի ընթացքում համայնքի բնակիչները ներկայացրեցին Դիլիջանի կենտրոնական քաղաքային այգու զարգացման իրենց տեսլականը։ Քաղաքացիների առաջարկները և ցանկությունները հիմք կհանդիսանան քաղաքի համալիր զարգացման ծրագրի համար` նախաձեռնված Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից:
Հանրային քննարկմանը մասնակցում էին հասարակական ակտիվիստներ, ձեռներեցներ, քաղաքապետարանի և համայնքների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև դիլիջանի բնակիչները և քաղաքի հյուրերը։ Այս միջոցառմամբ մեկնարկեց քաղաքացիների հետ ծրագրի ընթացքում նախատեսվող հանդիպումների շարքը։
Քննարկումներն անցնում էին դիզայն-խաղի ձևաչափով. մասնակիցները բաժանվել էին նախագծային թիմերի։ Յուրաքանչյուր թիմ առաջարկեց այգու տարածքի արդյունավետ ֆունկցիոնալ գոտիավորման իր տարբերակը, անհրաժեշտ ենթակառուցվածքային օբյեկտների ցանկը, ինչպես նաև ներկայացրեց, թե ինչ քաղաքային խնդիրներ պետք է լուծի ապագա այգին, և ինչպես այն կարող է կոչվել։ Քննարկումների արդյունքում յուրաքանչյուր թիմ ներկայացրեց այգու զարգացման սեփական տեսլականը:
Վերանորոգված կենտրոնական քաղաքային այգին կհանդիսանա Դիլիջանի քաղաքային վերափոխումների շարժիչ ուժը և կդառնա դիլիջանցիների ու քաղաքի հյուրերի ժամանցի նոր կենտրոն։
Այգին արդեն իսկ բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածք է: Այստեղ են գտնվում Verev rope park-ը՝ Հայաստանի ամենամեծ պարանայգին, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող Cafe #2 սրճարանը, արհեստական լիճը, ատրակցիոնների գոտին, մարզահրապարակներն ու մարզումների համար նախատեսված workout գոտին։
Այն քաղաքացիներին, որոնք չեն մասնակցել հանդիպմանը, նախագծի թիմը հրավիրում է հարցաթերթիկը լրացնել Cafe #2 սրճարանում կամ Դիլիջանի զբոսաշրջական տեղեկատվական կենտրոնում: Ցանկացողները կարող են թողնել իրենց կոնտակտային տվյալները և կիսվել նախագծի վերաբերյալ սեփական պատկերացումներով ծրագրի կայքում՝ նախապես գրանցվելով: Բացի այդ, կայքում կարող եք տեղեկանալ առաջիկա իրադարձությունների մասին:
Համաքաղաքային քննարկման կազմակերպիչներն են՝ «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի» ընկերությունը, Դիլիջանի քաղաքային այգին և նախագիծը մշակող «Project Group 8» ընկերությունը:

Жители Дилижана обсудили будущее центрального городского парка
В Дилижане состоялось общегородское общественное обсуждение, в ходе которого жители общины представили свой взгляд на будущее развитие центрального городского парка Дилижана. Мнения, запросы и пожелания горожан станут основой программы комплексного развития города, инициированной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд.
В публичной дискуссии приняли участие общественные активисты, предприниматели, представители городской администрации и сообществ, а также гости и жители Дилижана. Мероприятие открыло серию встреч с горожанами, которую планируется организовать по ходу проекта.
11.jpg
Обсуждения проходили в формате дизайн-игры, в рамках которой участники были разделены на проектные команды. Каждая команда определила, каким должно быть функциональное зонирование территории, какие инфраструктурные объекты могут быть реализованы, какие задачи в рамках городской жизни должен решать будущий парк, и какое у него может быть название. По результатам дискуссий каждая проектная команда презентовала собственную концепцию.
14.jpg
Обновлённый центральный городской парк станет драйвером городских преобразований и новым центром притяжения жителей и гостей Дилижана. Сейчас парк уже служит многофункциональным общественным пространством, где функционирует самый большой верёвочный парк Армении VereV, городское кафе с социальной направленностью Кафе #2, искусственное озеро, зона с аттракционами, спортивные площадки и воркаут-зона.
19.jpg
Горожан, которые не смогли принять участие во встрече, команда проекта приглашает заполнить анкету в Кафе #2 или в Туристическом информационном центре Дилижана. На сайте проекта можно оставить контактные данные, поделиться своими идеями о проекте, записавшись на интервью, а также найти анонсы предстоящих мероприятий.
21.jpg
Организаторами общегородского общественного обсуждения выступают Impulse Management Company, Dilijan City Park и разработчики проекта — Project Group 8.