DILIJAN WINE FEST ավելին քան 4000 հյուր հավաքեց Խանջյանի վիլլայում
Օգոստոսի 5-ին և 6-ին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ, Դիլիջանի Աղասի Խանջյանի վիլլայի տարածքում կայացավ Dilijan Wine Fest փառատոնը։ Ավելի քան 4000 հյուր այցելեցին միջոցառումը։ Փառատոնը մեկ վայրում միավորեց Հայաստանի և Արցախի շուրջ 40 գինետներ:
Բացի գինեգործների տոնավաճառից և համտեսներից  փառատոնին կար կենդանի երաժշտություն՝ Garik և Sona դուետի, Lav Eli ռոք-խմբի և yellowheart-ի ելույթները։ Փառատոնի տարածքում հյուրերը այցելեցին սաբրաժ վարպետության դասին, կոկտեյլների սեմինարին, գինու խաղատուն և ֆիլմերի ցուցադրությանը՝ բաց երկնքի տակ:
Dilijan Wine Fest-ի ողջ հասույթը կուղղվի «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հասարակական շարժման մի քանի նախագծերին։ Այդ նախագծերը առաջնային օգնություն են տրամադրում ավելի քան վեց ամիս շրջափակման մեջ գտնվող բնակիչներին։ Dilijan Wine Fest-ի շատ ակտիվություններ այս տարի կապված էին հանրապետության աջակցման հետ։ Հյուրերը սովորում էին թխել արցախյան ժենգյալով հաց և տեսան խաղող ջարդելու արցախյան ավանդական արարողությունը։
«Մեզ համար Dilijan Wine Fest-ը Արցախի աջակցության հարցերով հիանալի փոխազդեցության և համագործակցության օրինակ է։ Փառատոնի այսպիսի ձևաչափը անմիջապես լուծում է մի քանի խնդիր․ շատ մարդիկ բացահայտում են իրենց համար Հայաստանի գինիները, միևնույն ժամանակ ավելի շատ բան են իմանում Արցախի մասին։ Փառատոնի այցելուները և մասնակիցներն իրենց համերաշխությունն են հայտնել հանրապետության ժողովրդին։ Բեմից հնչեցին խոսքեր ու աջակցություն, գինեգործների ու հյուրերի կողմից արցախյան դրոշներ։ Շնորհակալ ենք փառատոնին համագործակցության և աջակցության համար։ Այժմ մենք բացահայտում ենք այն նախագծերը, որոնք առաջնահերթ աջակցության կարիք ունեն. մոտ ապագայում նրանք կստանան Dilijan Wine Fest-ի հասույթը», − ասաց Հայաստանում «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հասարակական հարթակի համակարգող Թևան Պողոսյանը։
Փառատոնը կազմակերպում է TimeTo ստեղծագործական գործակալությունը՝ Impulse Management company ընկերության աջակցությամբ։ Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է EasyPay ֆինտեխ հարթակը։ Փառատոնի գործընկեր՝ Freedom Broker Armenia:

DILIJAN WINE FEST собрал более 4000 гостей на вилле Ханджяна
5 и 6 августа на территории виллы Агаси Ханджяна в Дилижане состоялся фестиваль Dilijan Wine Fest при поддержке Комитета по туризму Министерства экономики РА. Более 4000 гостей посетили мероприятие.  Фестиваль собрал в одном месте 40 винодельческих домов из Армении и Арцаха.
Кроме ярмарки виноделов и дегустаций на фестивале была живая музыка –  выступления дуэта Garik & Sona, рок-группы Lav Eli и yellowheart. На территории фестиваля гости посетили мастер-класс по сабражу, коктейльные воркшопы, винное казино и кинопоказ под открытым небом.
Вся выручка с Dilijan Wine Fest направится на несколько проектов общественного движения  «Фронт безопасности и развития Арцаха».  Эти проекты оказывают первостепенную помощь жителям, более полугода находящимся в блокаде. Многие активности Dilijan Wine Fest  в этом году были связаны с поддержкой республики: гости учились выпекать арцахскую лепешку женгялов хац и увидели традиционную арцахскую церемонию дробления винограда.
«Для нас Dilijan Wine Fest — пример прекрасного взаимодействия и сотрудничества по вопросам поддержки Арцаха. Такой формат фестиваля решает сразу несколько задач: многие люди открывают для себя вина Армении, и в то же время узнают больше про Арцах. Посетители и участники фестиваля выражали свою солидарность с народом республики - были слова и поддержка со сцены, флаги Арцаха у виноделов и гостей. Мы благодарны фестивалю за сотрудничество и помощь. Сейчас мы определяем проекты, которым нужна первостепенная поддержка — в ближайшее время на них отправится выручка с Dilijan Wine Fest»,рассказал координатор работ общественной платформы «Фронт безопасности и развития Арцаха» в Армении Теван Погосян.
Фестиваль был организован креативным агентством TimeTo при поддержке Impulse Management Company. Генеральный спонсор фестиваля – финтех-платформа EasyPay. Партнер фестиваля – Freedom Broker Armenia.
Организация фестиваля проходила при содействии The Vine and Wine Foundation of Armenia. Партнёр фестиваля – Немецкое общество по международному сотрудничеству (GIZ).