Մեկնարկել է Impulse_talk_2022 նախագիծը
Հոկտեմբերի 14-ին Impulse_talk 2022 նախագծի շրջանակներում կայացավ առաջին հանդիպումը: Impulse_talk 2022-ի նպատակն է ստեղծել փորձի և գիտելիքների փոխանակման բաց հարթակ՝ Հայաստանում մշտապես բնակվող, ինչպես նաև վերջերս Հայաստան տեղափոխված ճարտարապետների, ուրբանիստների, դիզայներների, սոցիոլոգների և այլ մասնագետների համար։
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցներն ու բանախոսները քննարկեցին Հայաստանի քաղաքների ենթակառուցվածքի զարգացման ներուժը, հանրային տարածքների հետ աշխատելու եղանակները, համալիր նախագծման ընթացքում հաշվի առնվող կարևոր գործոնները, Հայաստանում աշխատելու ու հաճախորդներ գտնելու մոտեցումները և այլ մասնագիտական թեմաներ: Բացի այդ, տարբեր ճարտարապետական բյուրոների աշխատակիցներ 5-րոպեանոց շնորհանդեսների ձևաչափով ներկայացրին իրենց նախագծերը, ծանոթանացան կոլեգաների հետ և փոխանակվեցին կոնտակտային տվյալներով։
«Impulse_talk_2022» դասախոսությունների առաջին շարքի խոսնակներ.
- Այրատ Բագաուտդինով. «Մոսկվան ինժեների աչքերով» նախագծի հեղինակ։
Թեմա՝ «Ինչպես հանրահռչակել ճարտարապետությունը էքսկուրսիաների միջոցով»: - Մարկ Գրիգորյան, հայ և բրիտանացի լրագրող. «Երևան քաղաքի կենսագրություն» գրքի հեղինակ:
Թեմա՝ «Երևանը որպես այգի»: - Դմիտրի Սմիրնով, «Նախագծային խումբ 8»-ի կառավարիչ գործընկեր․ Թեմա՝ «Սոցիալ-միջավայրային մոտեցում առանց սահմանների:
Հանրային տարածքների հետ աշխատելու առանձնահատկությունները Դիլիջանի կենտրոնական զբոսայգու զարգացման ծրագրի օրինակով»: - Հարություն Վերմիշյան, НПО Socies-ի նախագահ և համահիմնադիր․
Թեմա՝ «Հասարակության արտացոլումը քաղաքային տարածքում. գաղափարախոսություն, մշակույթ, պրակտիկա»: - Հայկ Զալիբեկյան, հայկական գյուղերում «Գրադարակ» ժամանակակից հասարակական գրադարանի նախագծի համահեղինակ:

Дан старт Impulse talk 2022
14 октября прошла первая встреча Impulse Talk 2022, проекта, который призван создать открытую площадку обмена опытом и знаниями для архитекторов, урбанистов, дизайнеров, социологов из Армении и недавно переехавших специалистов.
В ходе мероприятия участники и спикеры обсудили, какой есть потенциал инфраструктурного развития армянских городов, как работать с публичными пространствами, что важно учитывать при комплексном проектировании, как работать и находить заказчиков в Армении, а также другие профессиональные вопросы. Сотрудники разных архитектурных бюро в формате пятиминутных презентаций смогли представить свои проекты, познакомиться с коллегами по цеху и обменяться контактами.
Лекторы первой серии Impulse talk:
- Айрат Багаутдинов, автор проекта «Москва глазами инженера».
Тема: «Как популяризировать архитектуру с помощью экскурсий». - Марк Григорян, армянский и британский журналист, автор книги «Ереван. Биография города».
Тема: «Ереван как сад». - Дмитрий Смирнов, управляющий партнёр Проектной группы 8
- Тема: «Социально-средовой подход без границ. Особенности работы с публичным пространством на примере проекта развития Центрального парка Дилижана».
- Арутюн Вермишян, президент и соучредитель НПО Socies.
Тема: «Отражение общества в городском пространстве: идеология, культура, практика». - Айк Залибекян, сооснователь проекта современных общественных библиотек в армянских сёлах «Градарак».