Տաթևում կանցկացվի «Սարերում» իմերսիվ փառատոնը
Հունիսի 24-ին և 25-ին կկայանա Սյունիքի պատմության և լեգենդների յուրօրինակ «Սարերում» իմերսիվ փառատոնը։ Միջոցառման ծրագիրը ներառում է ներկայացումներ Սյունիքի մարզի նշանակալի իրադարձությունների և ականավոր գործիչների մասին։ Փառատոնի մուտքն անվճար է։ Այս մասին այսօր հայտարարվեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ։
Փառատոնի երկու օրերի ընթացքում այցելուները Տաթևի վանքի մոտ կկարողանան մասնակցել Սյունիքի պատմական կարևոր իրադարձությունների մասին ներկայացումներին, ինչպես նաև տեսնել 17-րդ դարի վերականգնված կյանքը Հին Հալիձոր գյուղում: Բացի այդ, տեղի դերասանները կբեմադրեն Օրբելյան ազնվական ընտանիքի հետ միջնադարյան ճաշկերույթի թատերական վերարտադրությունը: Հանդիսատեսը կկարողա մասնակցել նաև ազգային խաղերին և պարերին։
tatev_ (2).jpg
«ՏաԹևեր» ճոպանուղու Հալիձոր կայանի մոտ կկազմակերպվի տոնավաճառ, որտեղ տեղացի արհեստավորները կցուցադրեն տարածաշրջանի համար ավանդական արհեստները և այցելուների համար կանցկացվեն վարպետության դասեր։ Երաժշտական ​​ծրագրի շրջանակներում ելույթ կունենա «Միքայել Ոսկանյան և Թառափ տրիո» խումբը։ Կնախատեսվի DJ-ով պարահրապարակ։
Փառատոնի տարածքում կգործեն սննդի գոտի, զվարճանքի և խաղերի լայն տեսականիով մանկական տարածք: Այցելուներին հասանելի կլինեն նաև շրջայցեր դեպի Տաթևի տարածաշրջանիտեսարժան վայրեր և, իհարկե, թռիչք հայտնի «ՏաԹևեր» ճոպանուղով:
«Փառատոնները շատ կարևոր դեր ունեն զբոսաշրջության ոլորտի համար։ ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեն զարգացնում է զբոսաշրջությունը 4 հիմնական ուղղություններով՝ արկածային, մշակութային, գաստրո և բնություն։ Այս բոլոր 4 ուղղությունները ներկայացված կլինեն «Սարերում» փառատոնի շրջանականերում, որը շատ կարևոր է զբոսաշրջային հոսքեր ներգրավելու տեսանկյունից։ Մենք միշտ ցանկություն ունենք ստեղծել հետաքրքիր միջոցառումներ՝ միջազգային զբոսաշրջիկների համար Հայաստանը գրավիչ ուղղություն դարձնելու նպատակով», նշեց ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը։
«Փորձել ենք «Սարերում» փառատոնի ծրագիրը կազմել այնպես, որ տարբեր տարիքի ու հետաքրքրությունների մարդիկ խաղերի և ներկայացումների ձևաչափով տեղեկանան Սյունիքի մարզի պատմությանն ու նշանակալի իրադարձություններին: Հուսով ենք, որ հյուրերը կգնահատեն սյունեցիների հյուրընկալությունը, կվայելեն լեռնային գեղեցիկ տեսարանները և կանցկացնեն ուրախ հանգստյան օրեր: Մեզ համար փառատոնը նշանակալից է նաև նրանով, որ այն զբոսաշրջիկների նոր հոսք կներգրավի դեպի Տաթև և կօգնի զարգացնել տեղական ձեռներեցությունը։ Այս ամենն, իհարկե, դրական ազդեցություն կունենա մարզի տնտեսության վրա»,նշում է փառատոնի նախագծի ղեկավար Անի Դավթյանը։
tatev_ (1).jpg
«Սարերում» փառատոնը կիրականացվի Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ։ Փառատոնի կազմակերպիչներն են «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամը, Ռուբեն Վարդանյան հիմնադրամը, «Իմպուլս մենեջմենթ» ընկերությունը և «Տաթևեր» ճոպանուղին:
Ծանոթագրություն:
«ՏաԹևերն» – աշխարհի ամենաերկար մարդատար ճոպանուղին է, որը ներառվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում: Ճոպանուղին շահույթ չհետապնդող ծրագրի՝ «Տաթևի Վերածնունդ» հիմնադրամի մի մասն է, որից ստացված շահույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և հարակից տարածքների զարգացմանը։ «ՏաԹևեր» ճոպանուղու նախագիծը կառավարվում է «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի»-ի կողմից։
«Տաթևի Վերածնունդ» հիմնադրամը – շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակներն են Տաթևի վանքի վերականգնումը, մարզի համայնքների զարգացումը, մարզում նոր աշխատատեղերի և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Տաթևի զբոսաշրջային ուղղության զարգացումը և տեղական ձեռնարկատերերին աջակցության տրամադրումը։

In the Mountains Immersive Festival will take place in Tatev
"In the Mountains" Immersive Festival of Syunik History and Legends will take place on June 24- 25. The program of the event includes performances about significant events and prominent figures of the Syunik region. The festival is free to attend. This was announced today at a press conference held in the press room of the "Armenpress" news agency.
During the two days of the festival, visitors will be able to take part in performances about the important historical events of Syunik near the Tatev Monastery as well as see the restored life of the 17 th century in the village of Old Halidzor. Moreover, local actors will stage a theatrical performance of a medieval dinner with the Orbelian noble family. The audience will also be able to participate in the national games and dances.
A fair will be organized at the Halidzor station of the Wings of Tatev aerial tramway, where craftsmen will demonstrate traditional crafts of the region and hold master classes for visitors. As part of the musical program, the group Tarup Trio by Miqayel Voskanyan will perform. There will be a dance floor with a DJ.
A food court and a children's area with a large selection of entertainment and games will operate at the festival site. Moreover, visitors will have access to excursions to the sights of Tatev and, of course, riding on the famous Wings of Tatev aerial tramway.
“Festivals play a significant role in the tourism industry. The Tourism Committee of Armenia is promoting tourism in four main directions: adventure, culture, gastronomic and nature. All these directions will be present in the “In the Mountains” festival, which is key in attracting tourists. We are always eager to support interesting events in order to make Armenia an attractive destination for international visitors”, said the Head of The Tourism Committee of Armenia Sisian Boghossian.
“We tried to make the program of the festival “In the Mountains” so that people of different ages and interests could learn the history and significant events of the Syunik region in the format of games and performances. We hope that guests will appreciate the hospitality of the people of Syunik, enjoy the beautiful mountain views and have a fun weekend. For us, the festival is also significant because it will attract a new flow of tourists to Tatev and help develop local businesses. All this, of course, will have a positive impact on the economy of the region,” said Ani Davtyan, project manager of the festival.
The festival "In the Mountains" will be held with the support of the Tourism Committee of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia. Festival organizers are Tatev Revival Foundation, Ruben Vardanyan Foundation, Impulse Management Company and Wings of Tatev aerial tramway.
Notice:
"Wings of Tatev" is the longest passenger aerial tramway in the world, included in the Guinness Book of Records. The ropeway is a part of the non-profit project “Tatev Revival” Foundation, the profit from which is directed to the restoration of the Tatev Monastery and the development of the surrounding areas. “Wings of Tatev” project is managed by Impulse Management Company.
"Tatev Revival" Foundation is a non-profit organization the main goals of which are the restoration of the Tatev Monastery, the development of the communities of the region, the creation of new jobs and necessary infrastructure in the region, the development of the tourist destination of Tatev and the provision of support to local entrepreneurs.