Տաթևում կանցկացվի «Սարերում» իմերսիվ փառատոնը
Հունիսի 24-ին և 25-ին կկայանա Սյունիքի պատմության և լեգենդների յուրօրինակ «Սարերում» իմերսիվ փառատոնը։ Միջոցառման ծրագիրը ներառում է ներկայացումներ Սյունիքի մարզի նշանակալի իրադարձությունների և ականավոր գործիչների մասին։ Փառատոնի մուտքն անվճար է։ Այս մասին այսօր հայտարարվեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ։
Փառատոնի երկու օրերի ընթացքում այցելուները Տաթևի վանքի մոտ կկարողանան մասնակցել Սյունիքի պատմական կարևոր իրադարձությունների մասին ներկայացումներին, ինչպես նաև տեսնել 17-րդ դարի վերականգնված կյանքը Հին Հալիձոր գյուղում: Բացի այդ, տեղի դերասանները կբեմադրեն Օրբելյան ազնվական ընտանիքի հետ միջնադարյան ճաշկերույթի թատերական վերարտադրությունը: Հանդիսատեսը կկարողա մասնակցել նաև ազգային խաղերին և պարերին։
tatev_ (2).jpg
«ՏաԹևեր» ճոպանուղու Հալիձոր կայանի մոտ կկազմակերպվի տոնավաճառ, որտեղ տեղացի արհեստավորները կցուցադրեն տարածաշրջանի համար ավանդական արհեստները և այցելուների համար կանցկացվեն վարպետության դասեր։ Երաժշտական ​​ծրագրի շրջանակներում ելույթ կունենա «Միքայել Ոսկանյան և Թառափ տրիո» խումբը։ Կնախատեսվի DJ-ով պարահրապարակ։
Փառատոնի տարածքում կգործեն սննդի գոտի, զվարճանքի և խաղերի լայն տեսականիով մանկական տարածք: Այցելուներին հասանելի կլինեն նաև շրջայցեր դեպի Տաթևի տարածաշրջանիտեսարժան վայրեր և, իհարկե, թռիչք հայտնի «ՏաԹևեր» ճոպանուղով:
«Փառատոնները շատ կարևոր դեր ունեն զբոսաշրջության ոլորտի համար։ ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեն զարգացնում է զբոսաշրջությունը 4 հիմնական ուղղություններով՝ արկածային, մշակութային, գաստրո և բնություն։ Այս բոլոր 4 ուղղությունները ներկայացված կլինեն «Սարերում» փառատոնի շրջանականերում, որը շատ կարևոր է զբոսաշրջային հոսքեր ներգրավելու տեսանկյունից։ Մենք միշտ ցանկություն ունենք ստեղծել հետաքրքիր միջոցառումներ՝ միջազգային զբոսաշրջիկների համար Հայաստանը գրավիչ ուղղություն դարձնելու նպատակով», նշեց ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը։
«Փորձել ենք «Սարերում» փառատոնի ծրագիրը կազմել այնպես, որ տարբեր տարիքի ու հետաքրքրությունների մարդիկ խաղերի և ներկայացումների ձևաչափով տեղեկանան Սյունիքի մարզի պատմությանն ու նշանակալի իրադարձություններին: Հուսով ենք, որ հյուրերը կգնահատեն սյունեցիների հյուրընկալությունը, կվայելեն լեռնային գեղեցիկ տեսարանները և կանցկացնեն ուրախ հանգստյան օրեր: Մեզ համար փառատոնը նշանակալից է նաև նրանով, որ այն զբոսաշրջիկների նոր հոսք կներգրավի դեպի Տաթև և կօգնի զարգացնել տեղական ձեռներեցությունը։ Այս ամենն, իհարկե, դրական ազդեցություն կունենա մարզի տնտեսության վրա»,նշում է փառատոնի նախագծի ղեկավար Անի Դավթյանը։
tatev_ (1).jpg
«Սարերում» փառատոնը կիրականացվի Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ։ Փառատոնի կազմակերպիչներն են «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամը, Ռուբեն Վարդանյան հիմնադրամը, «Իմպուլս մենեջմենթ» ընկերությունը և «Տաթևեր» ճոպանուղին:
Ծանոթագրություն:
«ՏաԹևերն» – աշխարհի ամենաերկար մարդատար ճոպանուղին է, որը ներառվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում: Ճոպանուղին շահույթ չհետապնդող ծրագրի՝ «Տաթևի Վերածնունդ» հիմնադրամի մի մասն է, որից ստացված շահույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և հարակից տարածքների զարգացմանը։ «ՏաԹևեր» ճոպանուղու նախագիծը կառավարվում է «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի»-ի կողմից։
«Տաթևի Վերածնունդ» հիմնադրամը – շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակներն են Տաթևի վանքի վերականգնումը, մարզի համայնքների զարգացումը, մարզում նոր աշխատատեղերի և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Տաթևի զբոսաշրջային ուղղության զարգացումը և տեղական ձեռնարկատերերին աջակցության տրամադրումը։

В Татеве состоится иммерсивный фестиваль «В горах»
24 и 25 июня состоится иммерсивный фестиваль истории и легенд Сюника «В горах». Программа мероприятия включает проведение представлений о значимых событиях и видных деятелях Сюникского региона. Вход на фестиваль бесплатный. Об этом было объявлено сегодня на пресс-конференции, которая состоялась в пресс-зале информационного агентства "Арменпресс".
В течение двух дней фестиваля посетители смогут принять участие в спектаклях рядом с Татевским монастырем о важных исторических событиях Сюника, посмотреть восстановленный быт XVII века в селе Старый Алидзор. Кроме того, местные актеры проведут театрализованное воспроизведение средневекового ужина с дворянской семьей Орбелянов. Также зрители смогут участвовать в национальных играх и танцах.
tatev_ (2).jpg
Рядом со станцией «Алидзор» канатной дороги «Крылья Татева» будет организована ярмарка, где мастера продемонстрируют традиционные для региона ремесла и проведут мастер-классы для посетителей. В рамках музыкальной программы состоится выступление группы «Трио Тарап Микаэла Восканяна». Будет предусмотрена танцевальная площадка с диджеем.
На площадке фестиваля будут действовать фуд-корт, детская зона с большим выбором развлечений и игр. Также посетителям будут доступны экскурсии по достопримечательностям Татева и, конечно, катание на знаменитой канатной дороге «Крылья Татева».
«Фестивали играют очень важную роль в сфере туризма. Комитет по туризму Министерства экономики РА развивает туризм по четырём основным направлениям: приключенческому, культурному, гастрономическому и экологическому. Все эти четыре направления будут представлены в рамках фестиваля «В горах», что очень важно с точки зрения привлечения турпотоков. Мы всегда стремимся организовать интересные мероприятия, чтобы сделать Армению привлекательной для иностранных туристов»,заявила глава Комитета по туризму Министерства экономики РА Сисиан Погосеан.
«Мы старались составить программу фестиваля «В горах» так, чтобы люди разных возрастов и интересов смогли узнать историю и значимые события Сюникского региона в формате игр и перформансов. Надеемся, что гости оценят гостеприимство жителей Сюника, насладятся красивыми горными пейзажами и весело проведут выходные. Для нас фестиваль значим еще тем, что он привлечет новый поток туристов в Татев, поможет развитию местного бизнеса. Все это, безусловно, положительно скажется на экономике региона»,отметила Ани Давтян, менеджер проекта фестиваля.
tatev_ (1).jpg
Фестиваль «В горах» пройдет при поддержке Комитета по туризму Министерства экономики РА. Организаторы Фестиваля: Фонд «Возрождение Татева», Фонд Рубена Варданяна, Impulse Management Company и канатная дорога «Крылья Татева».
Справка:
Крылья Татева – самая длинная в мире пассажирская канатная дорога, вошедшая в Книгу рекордов Гиннесса. Канатная дорога входит в программу фонда «Возрождение Татева», вся прибыль от которого направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие близлежащих территорий. Канатная дорога «Крылья Татева» управляется Impulse management company.
Фонд «Возрождение Татева» – некоммерческая организация, основные цели которой восстановление Татевского монастыря, развитие общин региона, создание новых рабочих мест и необходимой инфраструктуры в регионе, развитие туристического направления Татева и содействие местным предпринимателям.