Դիլիջանի քաղաքային այգում բացվել է նոր բազմաֆունկցիոնալ մարզահրապարակ
Դիլիջանի քաղաքային այգում տեղի է ունեցել ժամանակակից ունիվերսալ մարզահրապարակի բացումը։ Մարզահամալիրի տարածքում գտնվում է work-out գոտի՝ բացօթյա ուժային մարզասարքերով, ինչպես նաև բազմաֆունկցիոնալ մարզահրապարակ՝ նախատեսված մինի ֆուտբոլի, բասկետբոլի, վոլեյբոլի, թենիսի և այլ մարզաձևերի համար։
Նոր մարզահրապարակի կառուցումը հնարավոր դարձավ Գևորկյան ընտանիքի աջակցության և «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի» ընկերության շնորհիվ՝ Դիլիջանի քաղաքային Կենտրոնական զբոսայգու զարգացման ծրագրի շրջանակներում։
Մարզահրապարակի հատուկ ռետինե ծածկույթը, գծանշումները, լուսավորությունն ու մարզասարքերը հնարավորություն են տալիս պարապմունքներ անցկացնել ցանկացած եղանակային պայմաններում՝ անվտանգության բոլոր չափանիշներին համապատասխան:
Բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա էին Հայաստանի ողջ տարածքում քաղաքային պրոֆեսիոնալ մարզահրապարակներ կառուցող մասնագետ-գործընկերներ, Դիլիջանի քաղաքային այգու աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև տեղի մարզադպրոցների սաներ։
Միջոցառման շրջանակներում Street Workout Armenia ֆեդերացիան անցկացրեց ուժային մարզումների վարպետության դաս՝ ցուցադրելով բացօթյա մարզասարքավորումների օգտագործման ճիշտ եղանակները։ Մարզադպրոցների սաները մասնակցեցին թիմային մարզաձևերի ընկերական հանդիպումների և մրցեցին միմյանց հետ work-out մարզումների գոտում։ Հաղթողները ստացան խրախուսական դիպլոմներ և սպորտային իրեր ու սարքավորումներ։ Բացի այդ, թիմերը ստացան գնդակներ՝ տարբեր սպորտաձևերով զբաղվելու համար։
«Բազմաֆունկցիոնալ բացօթյա մարզահրապարակների կառուցումը առաջին և ամենակարևոր խթանն է մասսայական սպորտի զարգացման և քաղաքներում առողջ ապրելակերպի տարածման համար: Համոզված եմ, որ այս համալիրը խթան կհանդիսանա բոլոր տարիքի քաղաքացիների համար՝ սպորտով զբաղվելու և ազատ ժամանակն օգտակար կերպով անցկացնելու համար», - նշեց Վազգեն Գևորկյանը։
«Մարզահրապարակի բացման նախագիծը նոր փուլ տեղափոխեց Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու համալիր զարգացման ծրագիրը», - ասաց «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի» ընկերության գործադիր տնօրեն Հրանտ Բաբասյանը։ «Այսպիսի սպորտային տարածքները ոչ միայն օգնում են պահպանել ֆիզիկական առողջությունը, այլև քաղաքը դարձնում են ակտիվ հանգիստն անցկացնելու ավելի հարմարավետ վայր»:

В городском парке Дилижана открылась новая многофункциональная спортивная площадка
В городском парке Дилижана состоялось открытие современной универсальной спортивной площадки. Комплекс включает в себя воркаут-зону с уличными тренажёрами для силовых тренировок, а также многофункциональное спортивное поле, где возможно проводить групповые занятия и игры в мини-футбол, баскетбол, волейбол, теннис и другие виды спорта. Появление новой спортивной площадки стало возможным благодаря поддержке семьи Геворкян и управляющей компании Impulse Management Company в рамках программы развития центрального городского парка Дилижана.
Специальное прорезиненное покрытие, разметка, освещение и тренировочное оборудование спортивной площадки дают возможность проводить занятия в любое время года и с соблюдением всех норм безопасности.
В официальной церемонии открытия приняли участие партнёры, специализирующиеся на возведении профессиональных спортивных городских площадок по всей Армении, представители администрации городского парка Дилижана, а также воспитанники местных спортивных школ.
Федерация Street Workout Armenia провела мастер-класс по силовым тренировкам, продемонстрировав, как необходимо правильно использовать оборудование для занятий на открытом воздухе.
Между воспитанниками спортивных секций был проведён товарищеский матч по командным видам спорта и состязание по упражнениям в воркаут-зоне. Победителям вручили поздравительные грамоты и спортивный инвентарь для тренировок. Спортивные команды также получили в подарок мячи для занятий разными видами спорта.
«Строительство многофункциональных спортивных площадок на открытом воздухе – это первый и самый важный толчок к популяризации массового спорта и ведению здорового образа жизни городского сообщества. Уверен, что комплекс станет стимулом для горожан всех возрастов заниматься спортом и проводить свободное время с пользой», — отметил Вазген Геворкян.
«Проект по открытию спортплощадки задал новый виток программе комплексного развития центрального городского парка Дилижана, — подчеркнул Грант Бабасян, генеральный директор Impulse Management Company. — Подобные спортивные пространства не только позволяют поддерживать физическое здоровье, но и делают город более комфортным местом для проведения активного досуга».