Հայաստանում կառուցվում է առաջին ակումբային «Mountain Village» ավանը
Դիլիջանում ընթանում է «Mountain Village»-ի` հարմարավետ, անվտանգ և տեխնոլոգիապես առաջադեմ ենթակառուցվածքով պրեմիում դասի բնակելի համալիրի կառուցապատումը: 22 բնակարաններից բաղկացած առաջին խմբաքանակը շահագործման կհանձնվի 2024 թվականի վերջին։
«Mountain Village»-ը Հայաստանի առաջին ակումբային ավանն է։ Այն գտնվում է մասնավոր տարածքում՝ «UWC Dilijan» միջազգային քոլեջի մոտակայքում։ Ավանի բնակֆոնդը բաղկացած է բնակարաններից, թաունհաուզներից, ապարտ-հյուրանոցներից, ակումբային տներից և պրեմիում դասի քոթեջներից: Շինարարության առաջին փուլը «Տեռասսաներ» համալիրն է։ Այն բաղկացած է 22 բնակարանից և քովորքինգի տարածքից։ Բնակարանների կոնֆիգուրացիան ստանդարտ չէ, դրանք բոլորը տարբեր չափեր և դասավորություն ունեն և նախատեսված են ինչպես մեկ կամ երկու բնակչի, այնպես էլ բազմազավակ ընտանիքների համար:
Ճարտարապետական նախագիծը, որը մշակվել է «PROFORMA» ստուդիայի կողմից, համատեղում է ֆունկցիոնալությունն ու էսթետիկ գրավչությունը. այն հիանալի ներգծվում է բնական լանդշաֆտի մեջ:
Նորարարական ճարտարապետական լուծումները հնարավորություն են տվել բնակարաններում համատեղել քաղաքային հարմարավետությունն ու բնության մեջ ապրելու առավելությունները։ Շենքի կասկադային ձևը յուրաքանչյուր բնակարանի համար ապահովում է առանձին պատշգամբ: Միևնույն ժամանակ, տարածքի կազմակերպումը բնակիչների համար գաղտնիություն է ապահովում: Համալիրի ընդհանուր տեսքը ոգեշնչված է հայկական ժայռերից, իսկ առավելագույն գաղտնիության գաղափարը՝ քարանձավային քաղաքներից։
Ավանում նախագծվել է նաև ենթակառուցվածք՝ տարբեր տարիքի բնակիչների ամենօրյա գործունեության, հանգստի, լռության և ապահովության կարիքները բավարարելու համար: Տարածքում կգործեն քովորքինգ-սրահ և երեխաների ժամանցի համար նախատեսված բացօթյա տարածքներ: Ավանի բնակիչները կկարողանան այցելել «UWC Dilijan» միջազգային քոլեջի մարզական օբյեկտներ՝ մարզադաշտ, թենիսի կորտ, լողավազան, մարզասրահ։ Կառուցապատման տարածքում կան դպրոցներ և մանկապարտեզներ, խանութներ, ռեստորաններ, բժշկական և տուրիստական հաստատություններ։ Անմիջապես «Mountain Village»-ից կբացվի դեպի Դիլիջանի ազգային պարկ-արգելոց տանող հետիոտնային արահետներ:
Ավանի ճարտարապետությունը համապատասխանում է «կանաչ» ճարտարապետության չափանիշներին։ Կայուն զարգացման, բնապահպանական անվտանգության և էներգաարդյունավետության սկզբունքները պահպանվում են նաև ճարտարագիտության, շինանյութերի ընտրության և հետագա շահագործման մեջ։
«Mountain Village»-ի առաջին փուլի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2024 թվականի վերջը։ Բնակարանների վաճառքը մեկնարկել է, այն իրականացնում է «CityNest Property management» ընկերությունը։ Ընկերությունը ավանը կներկայացնի «TOON Expo 2023»-ի իր տաղավարում, որտեղ կարող եք ծանոթանալ մանրամասներին և ձևակերպել բնակարանների գնումը։
«Mountain Village» նախագիծն իրականացնում է «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերությունը։ Ֆինանսական գործընկեր ՝ «Արդշինբանկ»։

В Армении строится первый клубный поселок Mountain Village
В Дилижане идет строительство Mountain Village — жилого комплекса премиум-класса с комфортной, безопасной и технологичной инфраструктурой. Первая очередь из 22 апартаментов будет сдана в конце 2024 года.
Mountain Village — первый в Армении клубный поселок. Он расположен на приватной территории в непосредственной близости от международного колледжа UWC Dilijan. Жилой фонд поселка составляют апартаменты, таунхаусы, апарт-отель, клубный дом и коттеджи премиального класса. Первая очередь строительства — комплекс «Террасы». Он состоит из 22 апартаментов и пространства для коворкинга. Конфигурация апартаментов не типовая, они все — разной площади и планировки, рассчитанные как на одного-двух жильцов, так и на большие семьи.
Архитектурный проект, разработанный студией PROFORMA, сочетает функциональность и эстетическую привлекательность: он отлично вписан в природный ландшафт.
Инновационные архитектурные решения позволили объединить в апартаментах городской комфорт и достоинства жизни на природе. Каскадная форма здания предусматривает отдельную террасу для каждой квартиры. При этом организация пространства обеспечивает жителям конфиденциальность. Общий вид комплекса вдохновлен армянскими скалами, а идея максимальной приватности — пещерными городами.
В поселке также запроектирована инфраструктура для удовлетворения потребностей жителей разного возраста в ежедневной активности, отдыхе, тишине и безопасности. На территории будут действовать коворкинг-центр и площадки для детского досуга. Жители поселка смогут посещать спортивные объекты международного колледжа UWC Dilijan: стадион, теннисный корт, бассейн, тренажерный зал. В районе застройки есть школы и детские сады, магазины, рестораны, медицинские и туристические объекты. Непосредственно из Mountain Village будет открыта пешеходная тропа в Дилижанский национальный парк-заповедник.
Архитектура поселка следует зеленым стандартам. Принципы устойчивого развития, экобезопасности и энергоэффективности соблюдаются также в инженерии, выборе строительных материалов и дальнейшей эксплуатации.
Строительство первой очереди Mountain Village планируется завершить к концу 2024 года. Продажа апартаментов запущена, ее осуществляет CityNest Property Management. Компания представит поселок на своем стенде в рамках TOON Expo 2023, где можно узнать детали и оформить покупку апартаментов.