Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցում
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին քաղաքի գլխավոր հանրային տարածքն է: Ներկայումս այն չի համապատասխանում բարեկարգման ժամանակակից չափանիշներին։ 2022 թվականին, Դիլիջանի համապարփակ զարգացման ծրագրի շրջանակներում, «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերությունը նախաձեռնեց զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրը։
Բազմազան ենթակառուցվածքներով և միջոցառումների ծրագրով վերանորոգված քաղաքային զբոսայգին կբարձրացնի քաղաքացիների կյանքի որակը և կներգրավի զբոսաշրջիկներին, կստեղծի խթան քաղաքի հարակից տարածքների զարգացման և բարելավման համար, տրամաբանորեն դրանք կկապի հետիոտնային ենթակառուցվածքին։
Դիտել մանրամասները
«Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերությունը «Պրոյեկտնայա գրուպպա 8» ընկերության հետ միասին մշակում է այգու տարածքը մասնակցային նախագծման տրամաբանության մեջ՝ տեղի բնակիչները, ղեկավար մարմնի, բիզնեսի ներկայացուցիչները, փորձագիտական համայնքը համատեղ սահմանում են տարածքի զարգացման նպատակներն ու խնդիրները։ Այս մոտեցումը հնարավորություն է տալիս գտնել լուծումներ, որոնք հաշվի են առնում զբոսայգուց օգտվող բոլոր խմբերի կարիքները:
Նախապատրաստական փուլում ճարտարապետների թիմը, համագործակցելով Socies սոցիոլոգիական կենտրոնի և Urbanista.am մեդիա հարթակի հետ, իրականացրել է
- 32 էքսպրես հարցազրույց այգու այցելուների
- 29 անձնական և խմբային հարցազրույց դիլիջանցիների հետ
- 12 ֆոկուս խմբեր
- 3 քաղաքային քննարկում
Արդյունքում հավաքագրվել է քաղաքի բնակիչների կարծիքներն ու պահանջները արտահայտող 267 հարցաթերթ։ Ընդհանուր առմամբ, զբոսայգու զարգացման հայեցակարգի մշակմանը մասնակցել է ավելի քան 600 մարդ։
Այգու այցելուների և նրանց կարիքների ուսումնասիրությունը նախնական փուլում բացահայտվել են դիլիջանցիների հինգ հիմնական պահանջները, որոնք էլ ներկայացվել են նախագծում.
1. Զբոսայգին պետք է աշխատի ցանկացած եղանակին (անհրաժեշտ են անձրևապաշտպան ծածկեր, հարմարավետ արահետներ, ձմեռային հանգիստն ապահովող ենթակառուցվածքներ):
2. Այգին պետք է համալրվի ստեղծագործելու և սովորելու համար հարմարավետ տարածքներով:
3. Այգում բացակայում են ջրի հետ փոխգործակցության պայմանները (կառանման տեղեր և նավակներ, հասանելի առափնյա, կանոնակարգված ձկնորսություն):
4. Զբոսայգում պետք է ստեղծվեն քաղաքի և անտառի միջև շփման կետեր (ելքեր դեպի արշավային արահետներ, կապ Ազգային պարկի հետ):
5. Զբոսայգին Դիլիջանի այցեքարտն ու պատկերն է, մշակույթի, պատմության, ինքնության արտացոլանքը:
Ծրագրի նախաձեռնողներ՝ «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերություն, Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու թիմ:
Ծրագրի մշակում՝ «Project Group 8»:
Մեդիա գործընկեր՝ «Urbanista.am»:
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման և զարգացման ամբողջական ծրագիրը, սոցիոլոգիական հետազոտությունները, քաղաքային քննարկումների արդյունքները, ինչպես նաև գաղափարների և առաջարկությունների վերաբերյալ հետադարձ կապ հաստատելու ձևը հասանելի են ծրագրի պաշտոնական կայքում:

Dilijan City Park Renovation Project
Dilijan City Park is the main town’s public space. At the moment, the park does not meet modern standards of improvement. In 2022, within the Dilijan Comprehensive Development Program Impulse Management Company initiated a park renovation project.
Renovated city park with varied infrastructure and event program will increase the quality of life of citizens and will attract tourists, will create an impulse for the development and improvement of neighbouring territories of the city, will logically connect them with a pedestrian infrastructure.
Impulse management company together with the Project Group 8 develop the territory of the park in the scope of the logic of participatory design — local residents, representatives of the administration, business and expert community jointly define the goals and objectives of the development of the territory. Due to this approach, it will be possible to find solutions which will consider requests of all the user groups of the park.
During the preparation for the project, the team of architects, in partnership with the Socies sociological center and urban media Urbanista.am, conducted
-
32 express interviews with park visitors
29 personal and group interviews with citizens
12 focus groups
3 city-wide discussions
267 questionnaires from citizens were collected regarding their opinions and requests. In total, more than 600 people took part in the work on the park development concept.
The study of park users and their needs in the framework of the scoping study identified five main requests from the residents of Dilijan, which were reflected in the project:
1. The park should work in any weather (sheds from the rain, comfortable paths, and infrastructure for winter recreation are needed).
2. The park needs areas for creativity and study.
3. The park lacks conditions for interaction with water (piers and boats, an open embankment, and regulated fishing).
4. The park should create points of contact between the city and the forest (outputs to hiking trails, connection with Dilijan National Park).
5. The park is a visiting card and image of Dilijan (a reflection of the culture, history, identity of the city).
The project initiators are Impulse management company and Dilijan city park team, the project developer is Project Group 8 team, the media partner is Urbanista.am.
The Dilijan City Park renovation project is implemented within the Dilijan Development Program, launched by Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend in 2012.
The full program for the renovation and development of Dilijan City Park, sociological research, the results of city discussions, as well as a feedback form for ideas and suggestions are available on the official website of the project.