Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցում
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին քաղաքի գլխավոր հանրային տարածքն է: Ներկայումս այն չի համապատասխանում բարեկարգման ժամանակակից չափանիշներին։ 2022 թվականին, Դիլիջանի համապարփակ զարգացման ծրագրի շրջանակներում, «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերությունը նախաձեռնեց զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրը։
Բազմազան ենթակառուցվածքներով և միջոցառումների ծրագրով վերանորոգված քաղաքային զբոսայգին կբարձրացնի քաղաքացիների կյանքի որակը և կներգրավի զբոսաշրջիկներին, կստեղծի խթան քաղաքի հարակից տարածքների զարգացման և բարելավման համար, տրամաբանորեն դրանք կկապի հետիոտնային ենթակառուցվածքին։
Դիտել մանրամասները
«Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերությունը «Պրոյեկտնայա գրուպպա 8» ընկերության հետ միասին մշակում է այգու տարածքը մասնակցային նախագծման տրամաբանության մեջ՝ տեղի բնակիչները, ղեկավար մարմնի, բիզնեսի ներկայացուցիչները, փորձագիտական համայնքը համատեղ սահմանում են տարածքի զարգացման նպատակներն ու խնդիրները։ Այս մոտեցումը հնարավորություն է տալիս գտնել լուծումներ, որոնք հաշվի են առնում զբոսայգուց օգտվող բոլոր խմբերի կարիքները:
Նախապատրաստական փուլում ճարտարապետների թիմը, համագործակցելով Socies սոցիոլոգիական կենտրոնի և Urbanista.am մեդիա հարթակի հետ, իրականացրել է
- 32 էքսպրես հարցազրույց այգու այցելուների
- 29 անձնական և խմբային հարցազրույց դիլիջանցիների հետ
- 12 ֆոկուս խմբեր
- 3 քաղաքային քննարկում
Արդյունքում հավաքագրվել է քաղաքի բնակիչների կարծիքներն ու պահանջները արտահայտող 267 հարցաթերթ։ Ընդհանուր առմամբ, զբոսայգու զարգացման հայեցակարգի մշակմանը մասնակցել է ավելի քան 600 մարդ։
Այգու այցելուների և նրանց կարիքների ուսումնասիրությունը նախնական փուլում բացահայտվել են դիլիջանցիների հինգ հիմնական պահանջները, որոնք էլ ներկայացվել են նախագծում.
1. Զբոսայգին պետք է աշխատի ցանկացած եղանակին (անհրաժեշտ են անձրևապաշտպան ծածկեր, հարմարավետ արահետներ, ձմեռային հանգիստն ապահովող ենթակառուցվածքներ):
2. Այգին պետք է համալրվի ստեղծագործելու և սովորելու համար հարմարավետ տարածքներով:
3. Այգում բացակայում են ջրի հետ փոխգործակցության պայմանները (կառանման տեղեր և նավակներ, հասանելի առափնյա, կանոնակարգված ձկնորսություն):
4. Զբոսայգում պետք է ստեղծվեն քաղաքի և անտառի միջև շփման կետեր (ելքեր դեպի արշավային արահետներ, կապ Ազգային պարկի հետ):
5. Զբոսայգին Դիլիջանի այցեքարտն ու պատկերն է, մշակույթի, պատմության, ինքնության արտացոլանքը:
Ծրագրի նախաձեռնողներ՝ «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերություն, Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու թիմ:
Ծրագրի մշակում՝ «Project Group 8»:
Մեդիա գործընկեր՝ «Urbanista.am»:
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման և զարգացման ամբողջական ծրագիրը, սոցիոլոգիական հետազոտությունները, քաղաքային քննարկումների արդյունքները, ինչպես նաև գաղափարների և առաջարկությունների վերաբերյալ հետադարձ կապ հաստատելու ձևը հասանելի են ծրագրի պաշտոնական կայքում:

Дилижан, 2022 Территориальное развитие
Городской парк Дилижана − главное общественное пространство города и место досуга. На данный момент парк не отвечает современным стандартам благоустройства. По этой причине в 2022 году в рамках «Программы комплексного развития Дилижана» управляющая компания «Импульс» инициировала проект реновации парка.
Обновлённый городской парк с разнообразной инфраструктурой и событийной программой повысит качество жизни горожан и привлечёт туристов, создаст импульс для развития и благоустройства соседних территорий города, логически свяжет их пешеходной инфраструктурой.
Управляющая компания «Импульс» вместе с «Проектной группой 8» разрабатывают
территорию парка в логике соучаствующего
проектирования — местные жители,
представители администрации, бизнеса,
экспертного сообщества совместно
определяют цели и задачи развития
территории. Такой подход позволяет найти
решения, которые учитывают запросы всех групп пользователей парка.
В ходе подготовки к проекту команда архитекторов в партнерстве с социологическим центром Socies и медиа об урбанистике Urbanista.am провела:
• 32 экспресс-интервью с посетителями парка
• 29 личных и групповых интервью с горожанами
• 12 фокус-групп
• 3 общегородских обсуждения
Было собрано 267 анкет горожан относительно их мнений и запросов. В общей сложности более 600 человек приняли участие в работе над концепцией развития парка.
Изучение пользователей парка и их нужд в рамках предпроектного исследования выявило пять главных запросов жителей Дилижана, которые были отражены в проекте:
1. Парк должен работать в любую погоду (необходимы навесы от дождя, удобные дорожки, инфраструктура для зимнего отдыха).
2. В парке нужны зоны для творчества и учебы.
3. Парку не хватает условий для взаимодействий с водой (пирсы и лодки, открытая набережная, регулируемая рыбалка).
4. Парк должен создать точки соприкосновения города и леса (выходы на хайкинг маршруты, связь с Национальным парком).
5. Парк − это визитная карточка и образ Дилижана (отражение культуры, истории, самобытности города).
Инициаторы проекта: управляющая компания «Импульс» и команда городского парка Дилижана, разработчики проекта − «Проектная группа 8», информационный партнер − Urbanista.am.
Проект реновации парка реализуется в рамках «Программы развития Дилижана», запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд в 2012 году.
Полная программа обновления и развития городского парка Дилижана, социологические исследования, итоги городских обсуждений, а также форма обратной связи для идей и предложений доступны на официальном сайте проекта.