Դիլիջան․ Իմաստների հաստատունություն
XX-րդ դարի սկզբին Դիլիջանը Երևանից Թիֆլիս ճանապարհին ընկած մի փոքրիկ գյուղանման ամառանոցային քաղաք էր։ Տարածաշրջանի մյուս փոքրիկ բնակավայրերից այն տարբերվում էր քաղաքաշինական կառուցվածքով և անհատական ճարտարապետական ոճով։
Դիլիջանյան ոճը ձևավորվել է ընդամենը մի քանի տասնամյակում՝ տարբեր ժողովրդական և քաղաքային ճարտարապետության տարրերից։ Ըստ էկլեկտիկային կանոնների այն դատապարտված էր վերացման, հատկապես՝ խորհրդային քաղաքական գեղագիտության պայմաններում։ Եվ այնուամենայնիվ, այն մնաց դիլիջանյան նոր ճարտարապետության ուղեցույցներից մեկը։
1.jpg
Բնակելի տուն «ամառանոցային» թաղամասում
XX-րդ դարի երկրորդ տասնամյակում Դիլիջանը զբաղեցնում էր այսօրվա կենտորոնական հատվածի երկու մեծ թաղամաս։ Թաղամասերից մեկը ձևավորվել է XIX-րդ դարի կեսերից այստեղ տեղակայված ռուսական կայազորի շուրջ։ Երկրորդը կառուցվել է տեղի հայ բնակչության և հարուստ ամառանոցների բնակիչների՝ Թիֆլիսի և Բաքվի հայերի կողմից։
Այստեղ գործել են բազմաթիվ առևտրային խանութներ և արհեստոնոցներ, թատրոն, գրադարան, հիվանդանոց, պարբերաբար անցկացվել են մշակութային միջոցառումներ։
Սակայն Դիլիջանի բնակիչների մեծ մասը՝ մինչև քաղաքում խոշոր արդյունաբերության տարածումը, զբաղվում էր գյուղատնտեսությամբ։ Դիլիջանի շրջակայքում գտնվող բոլոր անտառներից զերծ տարածքները պատված էին այգիներով, դաշտերով և արոտավայրերով։
2.jpg
Բնակելի տուն Դիլիջանի մոտակայքում
Սովետական տարիներին «Հաղարծին» կոլեկտիվ տնտեսության տնօրինություն
Խորհրդային Դիլիջան․ 1920-ականներ
Առաջին համաշխարհային պատերազմի և Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Դիլիջանն ընդունում էր վիրավորներին, փախստականներին և որբերին։ Երեկվա ամառանոցները դարձել էին հիվանդանոցներ և ապաստարաններ։ Իսկ Հայաստանի խորհրդայնացումը հիմնովին վերափոխեց բնակչության սոցիալ-մշակութային կառուցվածքը, վերացրեց եկեղեցու ինստիտուտը։
Սակայն Դիլիջանին հատուկ դերերը չփոխվեցին այս իրադարձությունների արդյունքում։ Ընդհակառակը, նոր իշխանությունները պաշտոնապես ամրապնդեցին քաղաքի կարգավիճակը որպես հանգստավայր։
Սակայն նոր պետական կարգը նշանավորեց այս ուղղության զարգացման բոլորովին այլ մոտեցում։ Եթե նախկինում այն մասնավոր կամ մասնավոր-պետական գործ էր, ապա այժմ առողջարանային հանգստավայրի ենթակառուցվածքն ամբողջովին պատկանում էր պետությանը։
3.jpg
Բացիկ Դիլիջանի տեսարանով․ 1930-ական թվականներ
1920-30թթ․ Դիլիջանում բացվեցին առաջին խոշոր առողջապահական հաստատությունները։ Սա պահանջում էր ենթակառուցվածքի ընդլայնում, լոգիստիկ կապեր և դրանց ստեղծման համար անհրաժեշտ պայմաններ.ճանապարհային ցանցն աճեց, արդեն գոյություն ունեցողները վերակառուցվեցին, իրականացվեցին աշխատանքներ կիրճի թեքությունների ամրացման ուղղությամբ։
4.jpg
Հակատուբերկուլյոզային առողջարանի մասնաշենք
Դիլիջանի համար սկսվեց մասնագիտացված քաղաքաշինության և ճարտարապետության դարաշրջան։
Այդ տարիների ամենաուշագրավ շինություններից էր այսպես կոչված «Խանջյանի ամառանոցը»։ Դրա հեղինակն՝ հայտնի խորհրդային ճարտարապետ Գևորգ Քոչարն, այդ տարիներին աշխատել է ինչպես կոնստրուկտիվիզմի, այնպես էլ նեոկլասիցիզմի ոճով։
5.jpg
«Խանջյանի ամառանոցի» մասնաշենք, 1930-ական թվականներ
Բնակելի համալիրը բաղկացած էր ամբողջովին տարբեր երկու շենքերից։ Դրանցից մեկը՝ շրջանաձև, կառուցվել է հետաքրքիր ծավալային-տարածական լուծումների կիրառմամբ,սյուների երկու շարքերը կազմում են արտաքին և ներքին «գլանները» մի քանի հարկ բարձրությամբ։
6.jpg
Հանգստացողների խումբ «Խանջյանի ամառանոցում», 1960-ական թվականներ
Երկրորդ շինությունը՝ ռացիոնալ ուղղանկյուն,պատված է մեծ դիլիջանյան պատշգամբով։
7.jpg
«Խանջյանի ամառանոցի» մասնաշենք, 1930-ականներ
Դիլիջանյան ոճի հեղինակային մեկնաբանություն․ XX-րդ դար
Ժամանակակից «լայնածավալ» ճարտարապետության մեջ դիլիջանյան տարրեր ներառելու միտումը շարունակվեց հետագա տասնամյակների ընթացքում։ Դրա վառ օրինակ էր ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տունը։
9.jpg
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տունը
Այն կառուցվել է 1980-ականներին, ըստ ճարտարապետ-նորարար Հրաչյա Պողոսյանի նախագծի։ Հեղինակն իր առջև խնդիր էր դրել դրանում ներառել «ազգային մոտիվներ»։ Հենց դրանք էլ մարմնավորվել են տեղական ճարտարապետության առանձնահատկություններում։
10.jpg
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տան ճեմասրահ
Ճեմասրահի առաստաղը ձևավորված է գեղեցիկ փայտե պատշգամբներով, ճակատի աստիճանավոր ուրվագիծը կտրուկ հակադրվում է բացվածքների հարթ կամարներին, երեսպատման տարրերը նմանակում էին ավանդական դիլիջանյան տների անհարթ քարե շարվածքը։
11.jpg
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տան ճակատային հատվածը
Առողջարանների և հանգստյան տների նախագծերն ունեին ընդգծված հեղինակային ոճ, սակայն կառուցվում էին հիմնականում քաղաքից դուրս։ Ընդհանուր առմամբ, Դիլիջանը դանդաղ, սակայն հաստատուն քայլերով կորցնում էր այն ուրույն հատկանիշները, որոնք դեռ 19-րդ դարում այն վերածել էին շատ յուրօրինակ առողջարանային քաղաքի։
Թեև մասնավոր տները դեռ երկար ժամանակ հավատարիմ էին հաստատված ավանդույթներին՝ քարի և փայտի համադրությանը, ճակատների արտաքին տեղակայմանը, սպիտակեցմանը, արտաքնապես այն դարձավ ավելի աղքատ։
Կորեցին փորագրված ֆրոնտոնները, նրբաճաշակ զարդարված մուտքերը, պատուհաններն ու աստիճանավանդակները։
1930-ականներին հարակից գյուղերի և այլ շրջաններից մարդկանց վերաբնակեցման արդյունքում Դիլիջանի խոշորացումը նպաստեց մասնավոր բնակելի տարածքների ավելացմանը, սակայն քայքայեց դիլիջանյան անհատական ոճը։
Ամենադիմացկունը փոփոխությունների նկատմամբ մոլոկանների համայնքն էր։ Այն հավատարիմ մնաց իր սեփական ճարտարապետական, սոցիալական և կենցաղային սովորույթներին անգամ նոր Դիլիջանի սահմաններում ներառվելուց հետո։
12.jpg
Տեսարան Դիլիջանի Գոլովինո թաղամասեր (նախկին մոլոկանյան գյուղ), 1930-ակններ
Միասնական դեմք, ոչ միասնական տարածություն․ XX-րդ դարի երկրորդ կես
Տիպային բնակարանային շինարարությունը մեծ հարված էր Դիլիջանյան ոճի ինքնատիպությանը։
1940-60-ականներին Դիլիջանում ստեղծվեցին մի քանի խոշոր ձեռնարկություններ, մասնավորապես՝ հսկա գործիքաշինական գործարան «Իմպուլս», տրիկոտաժի գործարան, հանքային ջրերի գործարան։ Դրանց աշխատակիցներին բնակարանով ապահովելու համար կառուցվեցին առանձին միկրոշրջաններ և խտացվեցին արդեն գոյություն ունեցողները։
Խորհրդային Դիլիջանի արդյունաբերական, կրթական, մշակութային, առևտրային շինությունները նույնպես ընդհանուր առմամբ տիպային-ուտիլիտար են։ Դրանք հիմնականում արտացոլում են խորհրդային մոդերնիզմի առանձնահատկություններն, ավելի քան տեղական ճարտարապետության ավանդույթները։
Բազմաթիվ հաստատություններ մինչև նոր, ստանդարտ շենքեր տեղափոխվելը գտնվել են նախկին ամառանոցներում կամ դիլիջանցիների բնակելի տներում։ «Ազատվելուց» հետո դրանք հաճախ վերածվել են բնակարանային շենքերի, քանդվել են, կամ լքված են մնացել։
Ակտիվ կառուցապատման գործընթացը չշտկեց քաղաքային հյուսվածքի անմիասնականությունը։ Դիլիջանն այդպես էլ մնաց կարծես սոսնձված տարբեր մասերից՝ Աղստև գետի երկու կողմերում ցրված բլուրների վրա և նրանց միջև։
26.jpg
Փակ շուկա․ հին շինություն և նոր թաղամաս
Սա ազդեց քաղաքի ենթակառուցվածքային բովանդակության առանձնահատկությունների վրա։ Որպես կանոն, յուրաքանչյուր թաղամասում բացվում էին սեփական մշակույթի և հանգստի կենտրոններ, որը բնորոշ չէ փոքր քաղաքներին։
Եվ միայն 1970-ականներին Դիլիջանում հայտնվեց մի վայր, որը կարող էր հավակնել որպես իրենց թաղամասերում փակված բնակչությանը միավորող վայր։ Բացվեց քաղաքային զբոսայգին։
Նախագծի հեղինակը մոդերնիստ Սեյրան Ավետիսյանն էր՝ քաղաքի գլխավոր ճարտարապետը։
27.jpg
Լիճ Քաղաքային զբոսայգում
Զբոսայգում ստեղծվեց արհեստական լիճ սեփական նավակայանով և բարեկարգ մերձափնյա տարածքով, աշխատում էին ատրակցիոններ, բաց տաղավարներ, իսկ ավելի ուշ նաև «Սպուտնիկ» կինոթատրոնը։
Քաղաքի բոլոր բնակիչների համար միասնական հանրային տարածքը ստեղծելու գաղափարն հաջողվեց,բայց այն ուներ նաև այլ՝նախագծով չնախատեսված, սակայն  բավականին օրինաչափ ազդեցություն։
Այգին հարում էր այն մեծ խաչմերուկին, որտեղ միանում էին ճանապարհները դեպի տարածաշրջանի մեծ քաղաքներ՝ Երևան, Թբիլիսի, Վանաձոր (նախկինում՝ Կիրովական), Իջևան։ Այստեղ էր գտնվում նաև քաղաքային կայարանը։
31.jpg
Դիլիջանի կայարանի շենքը, 2022թ.
Այսօր այն օգտագործվում է որպես սրճարան, 2023թ.
32.jpg
կորել է նաև պատմական նշանը։
Նման հարևանների հետ միասին այգին սկսեց ընկալվել որպես քաղաքի կենտրոն։ Դիլիջանի իրական կորիզըկենդանի քաղաքի իրական կենտրոնի բոլոր ատրիբուտներով (հրապարակ, վարչական շենք, շուկա, հանրախանութ, կինո, ամառային թատրոն, քաղաքային պոլիկլինիկա և այլն) մնաց ստվերում։
33.jpg
Դիլիջանի աշխարհագրական կենտրոնի և Հանրապետական ավտոճանապարհների խաչմերուկի համայնապատկեր․ Խաչմերուկի հետևում քաղաքային զբոսայգու լիճն է, նրանից ձախ, ճանապարհի մյուս կողմում՝ կայարանը։
«Նոր կենտրոնի» դերն ընդգծեց նաև 1970 թվականին այգու դիմաց՝ ցածր բլրի վրա տեղադրված Խորհրդային Հայաստանի 50 ամյակին նվիրված հուշարձանը։
34.jpg
Խորհրդային Հայաստանի 50 ամյակին նվիրված հուշարձանը
Հուշարձանի հեղինակն է հայկական մոդերնիզմի աստղ Արթուր Թարխանյանը և Դիլիջանի ճարտարապետներ՝ Խորեն Վաթինյանը և Սեյրան Ավետիսյանը։ Հուշարձանը դարձավ քաղաքի խորհրդանիշը և նրա տեսարանային գերիշխողը։ Այն տեսականորեն միավորեց քաղաքի տարբեր թաղամասերը, ինչն այդպես էլ չհաջողվեց անել ֆիզիկապես։
35.jpg
Խորհրդային Հայաստանի 50 ամյակին նվիրված հուշարձանի տեսարան
Հուշարձանի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ այն շատ «տեղին է»։ Շատ այլ մոդերնիստական կառույցներ քաղաքում («Դիլիջան» կինոթատրոնը, մի շարք վարչական շենքեր) օտար են թվում։
Մոդերնիզմ և «ընդդիմություն»․ XX-րդ դարի երկրորդ կես
Ի տարբերություն Հանրապետության այլ շատ քաղաքների, որտեղ մոդերնիզմն ընդգծում էր խիստ և լակոնիկ հայ ճարտարապետությունը, Դիլիջանում, բնության լանդշաֆտին դրա ճարտարապետական ենթակայության պայմաններում, այս ոճը թվում է չափազանց ծանրակշիռ։
Այնուամենայնիվ, տեղական մոդերնիզմի օրինակների մեծ մասը հավասարաչափ է քաղաքային մասշտաբներին, ինչը չես ասի «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մասին, որը կառուցվել է խորհրդային նեոկլասիկայի ավանդույթներով։
36.jpg
«Լեռնային Հայաստան» առողջարան
Հսկայական, երկարաշունչ շենքը կառուցվել է 1959 թվականին՝ «Հայպետական ​​նախագծի» նախկին ղեկավար, ճարտարապետ Զավեն Բախշինյանի նախագծով։
Բնակելի հատվածըճակատի ձևավորմամբ՝ որպես առաջին հարկի մեկ կամար և երկհարկանի զանգվածային սյունաշար,դրա վերևում խիստ կամարով, ձգված է կիրճի երկայնքով և ներքևից վիզուալ հիշեցնում է թափանցիկ ժայռ՝ հենց այնպիսին, բայց բնական, ինչպիսին հյուսիսային կողմից բարձրանում են Դիլիջանի վրա։
Ազգային միջնադարյան եկեղեցական ճարտարապետության վառ ակնարկ է «հետադարձ» հորինվածքով կլոր երկաստիճան վարչական մասը (սյուները կամարների տակ):
Ի տարբերություն մոնումենտալ «Լեռնային Հայաստանի», կիրճի հակառակ լանջին կանգնած է ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության ստեղծագործության տունը։ 1960-ականների սկզբին այստեղ հայտնվեցին մի քանի առանձնատներ՝ շրջապատված պտղատու ծառերով, բացարձակապես դիլիջանյան «ամառանոցի» ոճով։
37.jpg
ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության ստեղծագործության տան քոթեջներ, 1970-ական թթ.
Համալիրը նույնիսկ միաժամանակ չի կառուցվել։ Այն աստիճանաբար աճեց՝ նոր բնակելի և մասնագիտացված շենքերով։
38.jpg Կոմպոզիտորների միության ստեղծագործության տան քոթեջների տեսարան վերևից
Համալիրի վրա աշխատել է ճարտարապետ Էդուարդ Ալթունյանը, սակայն այն իրականում կայացել և զարգացել է մեկ մարդու՝ կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի ջանքերի շնորհիվ։
Ճիշտ նույն կերպ, 1970-ականների վերջին, մեկ էնտուզիաստի՝ նկարիչ Հովհաննես Շարամբեյանի նախաձեռնությամբ և անձնական ներդրմամբ Դիլիջանում բացվեց Ժողովրդական արվեստի թանգարանը։
Այն գտնվում է 19-րդ դարավերջի դիլիջանյան ճարտարապետության շքեղ նմուշներից մեկում։
39.jpg
Իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի նախկին ամառանոցը
Ժամանակակից Դիլիջանի այդ դարաշրջանի ամենագեղեցիկ տունն իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի նախկին ամառանոցն է։ Ժամանակին այստեղ հավաքվում էին հայ գրողներ, հասարակական գործիչներ, անցկացվում էին գրական երեկոներ։ Հետո այն դարձավ հիվանդանոց, մանկատուն և, վերջապես, կոմունալ բնակարան։
Թանգարանի առաջին ֆոնդերը եղել են նկարչի անձնական հավաքածուն։
Շարամբեյանի ջանքերով սկսվեց նաև պատմական շինություններով մի ամբողջ փողոցի վերականգնում։ Նկարիչը դրա վերականգնման նախագծի վրա աշխատել է ավելի քան երեսուն տարի։
40.jpg
Հին Դիլիջան, 1960-ականներ
Հենց այս ձևով՝ որպես «մշակութային արգելոց», ճանաչվեց Դիլիջանի ճարտարապետական ​​ինքնատիպության իրավունքը։
Մեծ պլաններ. XX դարի վերջ
1980-ականների կեսերին հաստատվել է քաղաքի զարգացման նոր գլխավոր հատակագիծը։ Դրա վրա մի քանի տարի աշխատել է տեղի և մայրաքաղաքի ճարտարապետների մի ամբողջ խումբ՝ Լարիսա Էյվազովայի ղեկավարությամբ։
Գլխավոր հատակագծում հաշվի են առնվել բնակչության աճի տեմպերը, բարդ տեղանքը, կենտրոնից հեռու գտնվող տարածքների մեկուսացվածությունը, քաղաքի մասերի և դրանց ներսում հաղորդակցության խնդիրները:
41.jpg
Խորհրդային Դիլիջանի համայնապատկեր
Սակայն այնտեղ ամենևին էլ հաշվի չի առնվել, որ շատ շուտով լինելու էին Սպիտակի երկրաշարժը, Արցախյան պատերազմը, Խորհրդային Միության փլուզումը։ Որ շատ դիլիջանցիներ կլքեն քաղաքը, ձեռնարկությունները կփակվեն, ենթակառուցվածքները կփլուզվեն, մշակութային կյանքը կսառչի։
Ընդամենը մի քանի տարում Դիլիջանը կորցրեց իր բնակչության կեսը և ամբողջ արդյունաբերությունը։ Դատարկվեցին ամբողջ հանրապետությունում հայտնի առողջարաններն ու հանգստյան տները։
42.jpg
Լողավազան Կոմպոզիտորների հանգստյան տանը, 2023 թ․
Սակայն «Դիլիջան - առողջարանային քաղաք» արտաքին գաղափարը շատ ավելի կայուն էր։
Միայն այս փառքի վրա՝ դրա նյութական հաստատման բացակայության դեպքում, Դիլիջանը պետք է ապրեր գրեթե քսան տարի։

Дилижан. Постоянство смыслов
В начале XX века Дилижан — сельско-дачный городок на дороге из Еревана в Тифлис. От других небольших поселений района его отличали стремление к городской планировочной структуре и индивидуальный архитектурный почерк.
Дилижанский стиль оформился всего за несколько десятилетий из элементов разных народных и городских архитектур. По законам эклектики он был обречен на угасание — особенно в условиях торжества советской городской эстетики. И все же он остался одним из ориентиров новой дилижанской архитектуры.
Дилижан второго десятилетия XX века занимал два крупных квартала в сегодняшнем центре. Один из кварталов сформировался вокруг русского гарнизона, расквартированного здесь в середине XIX века. Второй застраивался местным армянским населением и зажиточными дачниками — армянами из Тифлиса и Баку.
Здесь было много торговых лавок и ремесленных мастерских, театр, библиотека, больница, регулярно проходили культурные мероприятия.
Но большая часть жителей Дилижана до прихода в город крупной промышленности продолжала заниматься сельским хозяйством: все свободные от леса земли вокруг Дилижана покрывали сады, поля и пастбища.
Советский Дилижан. 1920-е годы
Во время Первой мировой войны и Геноцида армян в Османской империи Дилижан принимал раненых, беженцев и сирот. Вчерашние дачи стали больницами и приютами. А советизация Армении полностью перекроила социальную и культурную структуру населения, уничтожила институт церкви.
Но привычные Дилижану роли эти события не изменили. Наоборот, новая власть официально закрепила за ним статус курортного места.
Однако новый государственный строй обозначил совершенно иной подход к освоению этого направления. Если раньше это было частным или частно-общественным делом, теперь за курортно-санаторную инфраструктуру взялось государство.
В 1920-30-е годы в Дилижане открываются первые крупные оздоровительные учреждения. Это потребовало расширения инфраструктуры, логистических связей и условий для их создания: росла сеть дорог, существующие перестраивались; были проведены работы по укреплению склонов ущелья.
Для Дилижана началась эпоха профессионального градостроительства и архитектуры.
Одним из самых примечательных сооружений тех лет стала так называемая «дача Ханджяна». Ее автор, известный советский архитектор вхутемасовец Геворг Кочар в те годы работал как в стиле конструктивизма, так и в неоклассике.
Комплекс резиденции состоял из двух совершенно разных зданий. Одно из них, круглой формы, построено с применением интересных объемно-пространственных решений: два колонных ряда образуют внешний и внутренний «цилиндры» высотой в несколько этажей.
Второе строение — рациональных прямоугольных форм — было увенчано массивным, но вполне дилижанским балконом.
Авторское прочтение дилижанского стиля. XX век
Тенденция включать в современную «масштабную» архитектуру элементы дилижанского стиля сохранялась все последующие десятилетия. Ярким примером стал Дом творчества Союза кинематографистов СССР.
Он был построен в 1980-е годы по проекту архитектора-новатора Грачьи Погосяна. Перед автором стояла задача включить в него «национальные мотивы». Они-то и воплотились в чертах локальной архитектуры.
Над фойе повисла галерея красиво оформленных деревом балконов; ломаный ступенчатый силуэт фасада резко контрастировал с плавными арками проемов; элементы облицовки имитировали неровную каменную кладку традиционных дилижанских домов.
Проекты санаториев и домов отдыха имели ярко выраженный авторский характер, но строились преимущественно за чертой города. В целом же Дилижан медленно, но верно утрачивал те особенные черты, которые еще в XIX веке превратили его в очень своеобразный курортный городок.
Хотя частная застройка еще долго придерживалась устоявшихся традиций: сочетание камня и дерева, внешняя ориентация фасадов, побелка, — она стала гораздо беднее в декоре.
Пропали резные фронтоны, изящно украшенные входные группы, окна и лестницы.
Укрупнение Дилижана за счет присоединения соседних деревень и переселения сюда жителей из других районов в 1930-е годы увеличило объем жилой застройки, но размыло индивидуальность дилижанского стиля.
Наиболее устойчивой к переменам оказалась молоканская община: она придерживалась собственных архитектурных, социальных и бытовых привычек даже после включения в границы нового Дилижана.
Единое лицо, не единое пространство. Середина — вторая половина XX века
Большим ударом по самобытности дилижанского стиля стало строительство типового квартирного жилья.
В 1940-60-е годы в Дилижане учредили несколько крупных предприятий, в частности огромный приборостроительный завод «Импульс», трикотажную фабрику, завод минеральных вод.
Для обеспечения их работников жильем строились отдельные микрорайоны или уплотнялись старые.
Промышленные, образовательные, культурные, торговые здания советского Дилижана — также в целом типично-утилитарные. Они в большей степени отражают черты советского модернизма, чем традиции локальной архитектуры.
Многие учреждения до переезда в новые типовые здания размещались в бывших дачах или жилых домах дилижанцев. После «освобождения» они часто превращались в коммунальные квартирные дома, сносились или оставались заброшенными.
Процесс активной застройки не исправил прерывистость городского полотна: Дилижан так и остался будто склеенным из отдельных фрагментов, разбросанных по холмам и между ними по обе стороны реки Агстев.
Это сказалось на особенностях инфраструктурного наполнения города. Как правило, в каждом районе открывались собственные учреждения культуры и отдыха, что не характерно для малых городов.
И только в 1970-е годы в Дилижане появилось место, претендующее на объединение населения, замкнутого в границах своих районов. Открылся Городской парк.
Автором проекта стал модернист Сейран Аветисян, главный архитектор города.
В парке было создано искусственное озеро с лодочной станцией и благоустроенной набережной, работали аттракционы, располагались открытые павильоны и беседки, позже был построен кинотеатр «Спутник».
Идея создать общее для всех горожан публичное пространство удалась. Но у нее был еще один, не предусмотренный проектом, хотя вполне закономерный эффект.
Парк выходит к большому перекрестку, на котором сходятся пути в крупнейшие города региона: Ереван, Тбилиси, Ванадзор (тогда — Кировакан), Иджеван. Здесь же расположен городской автовокзал.
Сегодня используется под кафе, в 2023 году утрачена историческая вывеска
В связке с такими соседями парк стал восприниматься как центр города. Фактическое ядро Дилижана — со всеми атрибутами настоящего центра живого города (площадь, здание администрации, рынок, универмаг, кинотеатр, летний театр, городская поликлиника и т. д.) — осталось в стороне.
Подчеркивал роль «нового центра» установленный в 1970 году напротив парка, на невысоком холме, монумент 50-летия Советской Армении.
Авторы монумента — звезда армянского модернизма Артур Тарханян и дилижанские зодчие Хорен Ватинян и Сейран Аветисян.
Памятник стал символом города и его видовой доминантой. Он визуально связал друг с другом дальние районы города — что так и не удалось в полной мере сделать физически.
Еще одна особенность памятника — в его уместности. Многие другие модернистские сооружения города (кинотеатр «Дилижан», ряд административных зданий) кажутся здесь чужеродными.
Модернизм и «оппозиция». Вторая половина XX века
В отличие от прочих городов республики, где модернизм подчеркивал канонически строгую и лаконичную армянскую архитектуру, в Дилижане — с его исторической подчиненностью архитектуры природному ландшафту — этот стиль выглядит тяжеловесным.
Впрочем, большинство местных образцов модернизма все-таки соразмерно городскому масштабу. Чего не скажешь о санатории «Горная Армения», построенном в традициях уходящей советской неоклассики.
Огромное, длинное здание было построено в 1959 году по проекту архитектора Завена Бахшиняна, бывшего руководителя «Армгоспроекта».
Жилая часть — с оформлением фасада единой аркадой первого этажа и массивной двухэтажной колоннадой со строгим антаблементом над ней — вытянута вдоль ущелья и снизу визуально напоминает отвесную скалу: точно такие же, но природные, возвышаются над Дилижаном с северной стороны. Круглая двухъярусная административная часть с «обратной» композицией (колонны под арками) — яркая отсылка к национальной средневековой церковной архитектуре.
Будто в противовес монументальной «Горной Армении» на противоположном склоне ущелья стоит Дом творчества Союза композиторов СССР.
В начале 1960-х здесь появилось несколько отдельно стоящих коттеджей, окруженных плодовыми деревьями — абсолютно дилижанская «дачная» история.
Комплекс даже строился не единовременно. Он постепенно прирастал новыми жилыми и специализированными корпусами.
Над комплексом работал архитектор Эдуард Алтунян, но состоялся и развивался он по сути благодаря усилиям одного человека, композитора Эдварда Мирзояна.
Ровно так же, инициативой и личным вкладом одного энтузиаста, художника Ованеса Шарамбеяна, в конце 1970-х в Дилижане открылся Музей народного искусства.
Он расположился в великолепном образце дилижанской архитектуры конца XIX века.
Самый красивый дом той эпохи в современном Дилижане — бывший летний особняк княгини Мариам Туманян. Когда-то здесь собирались армянские писатели, общественные деятели, проводились литературные вечера. Затем он побывал больницей, приютом и, наконец, коммунальной квартирой.
Первые фонды музея составила личная коллекция художника.
Также силами Шарамбеяна началось восстановление целой улицы с исторической застройкой. Художник работал над проектом ее реставрации больше тридцати лет.
Вот в таком виде — «культурного заповедника» — было признано право Дилижана на архитектурную самобытность.
Большие планы. Конец XX века
В середине 1980-х был утвержден новый генеральный план развития города. Над ним несколько лет работала целая группа местных и столичных архитекторов под руководством Ларисы Эйвазовой.
Генплан учитывал темпы роста населения, сложный рельеф, изолированность отдаленных от центра районов, проблемы коммуникации между частями города и внутри них.
Но он совершенно не учитывал, что совсем скоро случатся Спитакское землетрясение, Арцахская война и развал Советского Союза. Что многие жители Дилижана покинут город, закроются предприятия, разрушится инфраструктура, замрет культурная жизнь.
Всего за несколько лет Дилижан потерял половину населения и всю промышленность. Пришли в запустение известные на всю страну санатории и дома отдыха.
Но внешний нарратив «Дилижан — город-курорт» оказался гораздо более устойчивым.
На одной этой славе — при отсутствии ее материального подтверждения — Дилижану предстояло прожить почти двадцать лет.