Դիլիջան․ Իմաստների հաստատունություն
XX-րդ դարի սկզբին Դիլիջանը Երևանից Թիֆլիս ճանապարհին ընկած մի փոքրիկ գյուղանման ամառանոցային քաղաք էր։ Տարածաշրջանի մյուս փոքրիկ բնակավայրերից այն տարբերվում էր քաղաքաշինական կառուցվածքով և անհատական ճարտարապետական ոճով։
Դիլիջանյան ոճը ձևավորվել է ընդամենը մի քանի տասնամյակում՝ տարբեր ժողովրդական և քաղաքային ճարտարապետության տարրերից։ Ըստ էկլեկտիկային կանոնների այն դատապարտված էր վերացման, հատկապես՝ խորհրդային քաղաքական գեղագիտության պայմաններում։ Եվ այնուամենայնիվ, այն մնաց դիլիջանյան նոր ճարտարապետության ուղեցույցներից մեկը։
1.jpg
Բնակելի տուն «ամառանոցային» թաղամասում
XX-րդ դարի երկրորդ տասնամյակում Դիլիջանը զբաղեցնում էր այսօրվա կենտորոնական հատվածի երկու մեծ թաղամաս։ Թաղամասերից մեկը ձևավորվել է XIX-րդ դարի կեսերից այստեղ տեղակայված ռուսական կայազորի շուրջ։ Երկրորդը կառուցվել է տեղի հայ բնակչության և հարուստ ամառանոցների բնակիչների՝ Թիֆլիսի և Բաքվի հայերի կողմից։
Այստեղ գործել են բազմաթիվ առևտրային խանութներ և արհեստոնոցներ, թատրոն, գրադարան, հիվանդանոց, պարբերաբար անցկացվել են մշակութային միջոցառումներ։
Սակայն Դիլիջանի բնակիչների մեծ մասը՝ մինչև քաղաքում խոշոր արդյունաբերության տարածումը, զբաղվում էր գյուղատնտեսությամբ։ Դիլիջանի շրջակայքում գտնվող բոլոր անտառներից զերծ տարածքները պատված էին այգիներով, դաշտերով և արոտավայրերով։
2.jpg
Բնակելի տուն Դիլիջանի մոտակայքում
Սովետական տարիներին «Հաղարծին» կոլեկտիվ տնտեսության տնօրինություն
Խորհրդային Դիլիջան․ 1920-ականներ
Առաջին համաշխարհային պատերազմի և Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Դիլիջանն ընդունում էր վիրավորներին, փախստականներին և որբերին։ Երեկվա ամառանոցները դարձել էին հիվանդանոցներ և ապաստարաններ։ Իսկ Հայաստանի խորհրդայնացումը հիմնովին վերափոխեց բնակչության սոցիալ-մշակութային կառուցվածքը, վերացրեց եկեղեցու ինստիտուտը։
Սակայն Դիլիջանին հատուկ դերերը չփոխվեցին այս իրադարձությունների արդյունքում։ Ընդհակառակը, նոր իշխանությունները պաշտոնապես ամրապնդեցին քաղաքի կարգավիճակը որպես հանգստավայր։
Սակայն նոր պետական կարգը նշանավորեց այս ուղղության զարգացման բոլորովին այլ մոտեցում։ Եթե նախկինում այն մասնավոր կամ մասնավոր-պետական գործ էր, ապա այժմ առողջարանային հանգստավայրի ենթակառուցվածքն ամբողջովին պատկանում էր պետությանը։
3.jpg
Բացիկ Դիլիջանի տեսարանով․ 1930-ական թվականներ
1920-30թթ․ Դիլիջանում բացվեցին առաջին խոշոր առողջապահական հաստատությունները։ Սա պահանջում էր ենթակառուցվածքի ընդլայնում, լոգիստիկ կապեր և դրանց ստեղծման համար անհրաժեշտ պայմաններ.ճանապարհային ցանցն աճեց, արդեն գոյություն ունեցողները վերակառուցվեցին, իրականացվեցին աշխատանքներ կիրճի թեքությունների ամրացման ուղղությամբ։
4.jpg
Հակատուբերկուլյոզային առողջարանի մասնաշենք
Դիլիջանի համար սկսվեց մասնագիտացված քաղաքաշինության և ճարտարապետության դարաշրջան։
Այդ տարիների ամենաուշագրավ շինություններից էր այսպես կոչված «Խանջյանի ամառանոցը»։ Դրա հեղինակն՝ հայտնի խորհրդային ճարտարապետ Գևորգ Քոչարն, այդ տարիներին աշխատել է ինչպես կոնստրուկտիվիզմի, այնպես էլ նեոկլասիցիզմի ոճով։
5.jpg
«Խանջյանի ամառանոցի» մասնաշենք, 1930-ական թվականներ
Բնակելի համալիրը բաղկացած էր ամբողջովին տարբեր երկու շենքերից։ Դրանցից մեկը՝ շրջանաձև, կառուցվել է հետաքրքիր ծավալային-տարածական լուծումների կիրառմամբ,սյուների երկու շարքերը կազմում են արտաքին և ներքին «գլանները» մի քանի հարկ բարձրությամբ։
6.jpg
Հանգստացողների խումբ «Խանջյանի ամառանոցում», 1960-ական թվականներ
Երկրորդ շինությունը՝ ռացիոնալ ուղղանկյուն,պատված է մեծ դիլիջանյան պատշգամբով։
7.jpg
«Խանջյանի ամառանոցի» մասնաշենք, 1930-ականներ
Դիլիջանյան ոճի հեղինակային մեկնաբանություն․ XX-րդ դար
Ժամանակակից «լայնածավալ» ճարտարապետության մեջ դիլիջանյան տարրեր ներառելու միտումը շարունակվեց հետագա տասնամյակների ընթացքում։ Դրա վառ օրինակ էր ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տունը։
9.jpg
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տունը
Այն կառուցվել է 1980-ականներին, ըստ ճարտարապետ-նորարար Հրաչյա Պողոսյանի նախագծի։ Հեղինակն իր առջև խնդիր էր դրել դրանում ներառել «ազգային մոտիվներ»։ Հենց դրանք էլ մարմնավորվել են տեղական ճարտարապետության առանձնահատկություններում։
10.jpg
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տան ճեմասրահ
Ճեմասրահի առաստաղը ձևավորված է գեղեցիկ փայտե պատշգամբներով, ճակատի աստիճանավոր ուրվագիծը կտրուկ հակադրվում է բացվածքների հարթ կամարներին, երեսպատման տարրերը նմանակում էին ավանդական դիլիջանյան տների անհարթ քարե շարվածքը։
11.jpg
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության ստեղծագործության տան ճակատային հատվածը
Առողջարանների և հանգստյան տների նախագծերն ունեին ընդգծված հեղինակային ոճ, սակայն կառուցվում էին հիմնականում քաղաքից դուրս։ Ընդհանուր առմամբ, Դիլիջանը դանդաղ, սակայն հաստատուն քայլերով կորցնում էր այն ուրույն հատկանիշները, որոնք դեռ 19-րդ դարում այն վերածել էին շատ յուրօրինակ առողջարանային քաղաքի։
Թեև մասնավոր տները դեռ երկար ժամանակ հավատարիմ էին հաստատված ավանդույթներին՝ քարի և փայտի համադրությանը, ճակատների արտաքին տեղակայմանը, սպիտակեցմանը, արտաքնապես այն դարձավ ավելի աղքատ։
Կորեցին փորագրված ֆրոնտոնները, նրբաճաշակ զարդարված մուտքերը, պատուհաններն ու աստիճանավանդակները։
1930-ականներին հարակից գյուղերի և այլ շրջաններից մարդկանց վերաբնակեցման արդյունքում Դիլիջանի խոշորացումը նպաստեց մասնավոր բնակելի տարածքների ավելացմանը, սակայն քայքայեց դիլիջանյան անհատական ոճը։
Ամենադիմացկունը փոփոխությունների նկատմամբ մոլոկանների համայնքն էր։ Այն հավատարիմ մնաց իր սեփական ճարտարապետական, սոցիալական և կենցաղային սովորույթներին անգամ նոր Դիլիջանի սահմաններում ներառվելուց հետո։
12.jpg
Տեսարան Դիլիջանի Գոլովինո թաղամասեր (նախկին մոլոկանյան գյուղ), 1930-ակններ
Միասնական դեմք, ոչ միասնական տարածություն․ XX-րդ դարի երկրորդ կես
Տիպային բնակարանային շինարարությունը մեծ հարված էր Դիլիջանյան ոճի ինքնատիպությանը։
1940-60-ականներին Դիլիջանում ստեղծվեցին մի քանի խոշոր ձեռնարկություններ, մասնավորապես՝ հսկա գործիքաշինական գործարան «Իմպուլս», տրիկոտաժի գործարան, հանքային ջրերի գործարան։ Դրանց աշխատակիցներին բնակարանով ապահովելու համար կառուցվեցին առանձին միկրոշրջաններ և խտացվեցին արդեն գոյություն ունեցողները։
Խորհրդային Դիլիջանի արդյունաբերական, կրթական, մշակութային, առևտրային շինությունները նույնպես ընդհանուր առմամբ տիպային-ուտիլիտար են։ Դրանք հիմնականում արտացոլում են խորհրդային մոդերնիզմի առանձնահատկություններն, ավելի քան տեղական ճարտարապետության ավանդույթները։
Բազմաթիվ հաստատություններ մինչև նոր, ստանդարտ շենքեր տեղափոխվելը գտնվել են նախկին ամառանոցներում կամ դիլիջանցիների բնակելի տներում։ «Ազատվելուց» հետո դրանք հաճախ վերածվել են բնակարանային շենքերի, քանդվել են, կամ լքված են մնացել։
Ակտիվ կառուցապատման գործընթացը չշտկեց քաղաքային հյուսվածքի անմիասնականությունը։ Դիլիջանն այդպես էլ մնաց կարծես սոսնձված տարբեր մասերից՝ Աղստև գետի երկու կողմերում ցրված բլուրների վրա և նրանց միջև։
26.jpg
Փակ շուկա․ հին շինություն և նոր թաղամաս
Սա ազդեց քաղաքի ենթակառուցվածքային բովանդակության առանձնահատկությունների վրա։ Որպես կանոն, յուրաքանչյուր թաղամասում բացվում էին սեփական մշակույթի և հանգստի կենտրոններ, որը բնորոշ չէ փոքր քաղաքներին։
Եվ միայն 1970-ականներին Դիլիջանում հայտնվեց մի վայր, որը կարող էր հավակնել որպես իրենց թաղամասերում փակված բնակչությանը միավորող վայր։ Բացվեց քաղաքային զբոսայգին։
Նախագծի հեղինակը մոդերնիստ Սեյրան Ավետիսյանն էր՝ քաղաքի գլխավոր ճարտարապետը։
27.jpg
Լիճ Քաղաքային զբոսայգում
Զբոսայգում ստեղծվեց արհեստական լիճ սեփական նավակայանով և բարեկարգ մերձափնյա տարածքով, աշխատում էին ատրակցիոններ, բաց տաղավարներ, իսկ ավելի ուշ նաև «Սպուտնիկ» կինոթատրոնը։
Քաղաքի բոլոր բնակիչների համար միասնական հանրային տարածքը ստեղծելու գաղափարն հաջողվեց,բայց այն ուներ նաև այլ՝նախագծով չնախատեսված, սակայն  բավականին օրինաչափ ազդեցություն։
Այգին հարում էր այն մեծ խաչմերուկին, որտեղ միանում էին ճանապարհները դեպի տարածաշրջանի մեծ քաղաքներ՝ Երևան, Թբիլիսի, Վանաձոր (նախկինում՝ Կիրովական), Իջևան։ Այստեղ էր գտնվում նաև քաղաքային կայարանը։
31.jpg
Դիլիջանի կայարանի շենքը, 2022թ.
Այսօր այն օգտագործվում է որպես սրճարան, 2023թ.
32.jpg
կորել է նաև պատմական նշանը։
Նման հարևանների հետ միասին այգին սկսեց ընկալվել որպես քաղաքի կենտրոն։ Դիլիջանի իրական կորիզըկենդանի քաղաքի իրական կենտրոնի բոլոր ատրիբուտներով (հրապարակ, վարչական շենք, շուկա, հանրախանութ, կինո, ամառային թատրոն, քաղաքային պոլիկլինիկա և այլն) մնաց ստվերում։
33.jpg
Դիլիջանի աշխարհագրական կենտրոնի և Հանրապետական ավտոճանապարհների խաչմերուկի համայնապատկեր․ Խաչմերուկի հետևում քաղաքային զբոսայգու լիճն է, նրանից ձախ, ճանապարհի մյուս կողմում՝ կայարանը։
«Նոր կենտրոնի» դերն ընդգծեց նաև 1970 թվականին այգու դիմաց՝ ցածր բլրի վրա տեղադրված Խորհրդային Հայաստանի 50 ամյակին նվիրված հուշարձանը։
34.jpg
Խորհրդային Հայաստանի 50 ամյակին նվիրված հուշարձանը
Հուշարձանի հեղինակն է հայկական մոդերնիզմի աստղ Արթուր Թարխանյանը և Դիլիջանի ճարտարապետներ՝ Խորեն Վաթինյանը և Սեյրան Ավետիսյանը։ Հուշարձանը դարձավ քաղաքի խորհրդանիշը և նրա տեսարանային գերիշխողը։ Այն տեսականորեն միավորեց քաղաքի տարբեր թաղամասերը, ինչն այդպես էլ չհաջողվեց անել ֆիզիկապես։
35.jpg
Խորհրդային Հայաստանի 50 ամյակին նվիրված հուշարձանի տեսարան
Հուշարձանի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ այն շատ «տեղին է»։ Շատ այլ մոդերնիստական կառույցներ քաղաքում («Դիլիջան» կինոթատրոնը, մի շարք վարչական շենքեր) օտար են թվում։
Մոդերնիզմ և «ընդդիմություն»․ XX-րդ դարի երկրորդ կես
Ի տարբերություն Հանրապետության այլ շատ քաղաքների, որտեղ մոդերնիզմն ընդգծում էր խիստ և լակոնիկ հայ ճարտարապետությունը, Դիլիջանում, բնության լանդշաֆտին դրա ճարտարապետական ենթակայության պայմաններում, այս ոճը թվում է չափազանց ծանրակշիռ։
Այնուամենայնիվ, տեղական մոդերնիզմի օրինակների մեծ մասը հավասարաչափ է քաղաքային մասշտաբներին, ինչը չես ասի «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մասին, որը կառուցվել է խորհրդային նեոկլասիկայի ավանդույթներով։
36.jpg
«Լեռնային Հայաստան» առողջարան
Հսկայական, երկարաշունչ շենքը կառուցվել է 1959 թվականին՝ «Հայպետական ​​նախագծի» նախկին ղեկավար, ճարտարապետ Զավեն Բախշինյանի նախագծով։
Բնակելի հատվածըճակատի ձևավորմամբ՝ որպես առաջին հարկի մեկ կամար և երկհարկանի զանգվածային սյունաշար,դրա վերևում խիստ կամարով, ձգված է կիրճի երկայնքով և ներքևից վիզուալ հիշեցնում է թափանցիկ ժայռ՝ հենց այնպիսին, բայց բնական, ինչպիսին հյուսիսային կողմից բարձրանում են Դիլիջանի վրա։
Ազգային միջնադարյան եկեղեցական ճարտարապետության վառ ակնարկ է «հետադարձ» հորինվածքով կլոր երկաստիճան վարչական մասը (սյուները կամարների տակ):
Ի տարբերություն մոնումենտալ «Լեռնային Հայաստանի», կիրճի հակառակ լանջին կանգնած է ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության ստեղծագործության տունը։ 1960-ականների սկզբին այստեղ հայտնվեցին մի քանի առանձնատներ՝ շրջապատված պտղատու ծառերով, բացարձակապես դիլիջանյան «ամառանոցի» ոճով։
37.jpg
ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության ստեղծագործության տան քոթեջներ, 1970-ական թթ.
Համալիրը նույնիսկ միաժամանակ չի կառուցվել։ Այն աստիճանաբար աճեց՝ նոր բնակելի և մասնագիտացված շենքերով։
38.jpg Կոմպոզիտորների միության ստեղծագործության տան քոթեջների տեսարան վերևից
Համալիրի վրա աշխատել է ճարտարապետ Էդուարդ Ալթունյանը, սակայն այն իրականում կայացել և զարգացել է մեկ մարդու՝ կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի ջանքերի շնորհիվ։
Ճիշտ նույն կերպ, 1970-ականների վերջին, մեկ էնտուզիաստի՝ նկարիչ Հովհաննես Շարամբեյանի նախաձեռնությամբ և անձնական ներդրմամբ Դիլիջանում բացվեց Ժողովրդական արվեստի թանգարանը։
Այն գտնվում է 19-րդ դարավերջի դիլիջանյան ճարտարապետության շքեղ նմուշներից մեկում։
39.jpg
Իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի նախկին ամառանոցը
Ժամանակակից Դիլիջանի այդ դարաշրջանի ամենագեղեցիկ տունն իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի նախկին ամառանոցն է։ Ժամանակին այստեղ հավաքվում էին հայ գրողներ, հասարակական գործիչներ, անցկացվում էին գրական երեկոներ։ Հետո այն դարձավ հիվանդանոց, մանկատուն և, վերջապես, կոմունալ բնակարան։
Թանգարանի առաջին ֆոնդերը եղել են նկարչի անձնական հավաքածուն։
Շարամբեյանի ջանքերով սկսվեց նաև պատմական շինություններով մի ամբողջ փողոցի վերականգնում։ Նկարիչը դրա վերականգնման նախագծի վրա աշխատել է ավելի քան երեսուն տարի։
40.jpg
Հին Դիլիջան, 1960-ականներ
Հենց այս ձևով՝ որպես «մշակութային արգելոց», ճանաչվեց Դիլիջանի ճարտարապետական ​​ինքնատիպության իրավունքը։
Մեծ պլաններ. XX դարի վերջ
1980-ականների կեսերին հաստատվել է քաղաքի զարգացման նոր գլխավոր հատակագիծը։ Դրա վրա մի քանի տարի աշխատել է տեղի և մայրաքաղաքի ճարտարապետների մի ամբողջ խումբ՝ Լարիսա Էյվազովայի ղեկավարությամբ։
Գլխավոր հատակագծում հաշվի են առնվել բնակչության աճի տեմպերը, բարդ տեղանքը, կենտրոնից հեռու գտնվող տարածքների մեկուսացվածությունը, քաղաքի մասերի և դրանց ներսում հաղորդակցության խնդիրները:
41.jpg
Խորհրդային Դիլիջանի համայնապատկեր
Սակայն այնտեղ ամենևին էլ հաշվի չի առնվել, որ շատ շուտով լինելու էին Սպիտակի երկրաշարժը, Արցախյան պատերազմը, Խորհրդային Միության փլուզումը։ Որ շատ դիլիջանցիներ կլքեն քաղաքը, ձեռնարկությունները կփակվեն, ենթակառուցվածքները կփլուզվեն, մշակութային կյանքը կսառչի։
Ընդամենը մի քանի տարում Դիլիջանը կորցրեց իր բնակչության կեսը և ամբողջ արդյունաբերությունը։ Դատարկվեցին ամբողջ հանրապետությունում հայտնի առողջարաններն ու հանգստյան տները։
42.jpg
Լողավազան Կոմպոզիտորների հանգստյան տանը, 2023 թ․
Սակայն «Դիլիջան - առողջարանային քաղաք» արտաքին գաղափարը շատ ավելի կայուն էր։
Միայն այս փառքի վրա՝ դրա նյութական հաստատման բացակայության դեպքում, Դիլիջանը պետք է ապրեր գրեթե քսան տարի։

Dilijan. Constancy of meanings
At the beginning of the 20th century, Dilijan was a countryside town on the road from Yerevan to Tiflis. It differed from the other small settlements in the region by its desire for an urban planning structure and individual architectural style.
Dilijan style took shape in just a few decades from the elements of various vernacular and urban architectures. As per the eclecticism laws, it was doomed to extinction - especially in the conditions of the triumph of the Soviet urban aesthetics. But, however, it remained one of the landmarks of the new Dilijan architecture.
Dilijan of the second decade of the 20th century occupied two large blocks in today's center. One of the blocks was formed around the Russian garrison stationed here in the middle of the 19th century. The second was built up by the local Armenian population and wealthy summer residents - Armenians from Tiflis and Baku.
There were many trade shops and craft workshops, a theater, a library, a hospital; cultural events were regularly held.
But, before the arrival of large-scale industry in the city, most of the residents of Dilijan continued to engage in agriculture: all the lands around Dilijan that were free from forests were covered by gardens, fields and pastures.
Soviet Dilijan. 1920s
During World War I and the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, Dilijan hosted the wounded, refugees and orphans. Yesterday's summer houses have become hospitals and shelters. And the Sovietization of Armenia completely reshaped the social and cultural structure of the population, destroyed the institution of the church.
But these events did not change the roles familiar to Dilijan. On the contrary, the new government officially assigned it the status of a vacation destination.
However, the new state system marked a completely different approach to the development of this direction. If earlier it was a private or private-public matter, now the state has taken over the resort and sanatorium infrastructure.
In the 1920s and 30s, the first large sanitary institutions were opened in Dilijan. This required the expansion of infrastructure, logistics networks and conditions for their creation: the network of roads grew, the existing ones were rebuilt; work was carried out to strengthen the slopes of the gorge.
The professional urban planning and architecture era began for Dilijan.
One of the most remarkable buildings of those years was the so-called Khanjian Villa. Its author, a well-known Soviet architect from the Vkhutemas Gevorg Kochar, worked in those years both in the style of constructivism and neoclassicism.
The residence complex consisted of two completely different buildings. One of them, round in shape, was built with the use of interesting spatial solutions: two rows of columns form the outer and inner "cylinders" several stories high.
Second building of rational rectangular shapes was crowned with a massive, but quite Dilijan style balcony.
Author's interpretation of the Dilijan style. 20th century
The tendency to incorporate elements of the Dilijan style into modern “large-scale” architecture continued throughout the following decades. A vivid example was the Creative House of the Union of Cinematographers of the USSR.
It was built in the 1980s by the innovative architect Hrachya Poghosyan. The author was tasked to include "national motives" in it. They were embodied in the features of the local architecture.
A gallery of beautifully wooded balconies was hanging above the lobby; the broken recessive silhouette of the facade contrasted sharply with the smooth arches of the doorways; cladding elements imitated uneven laying of traditional Dilijan houses.
The projects of sanatoriums and rest houses had a pronounced authorial character, but were built mainly outside the city. On the whole, Dilijan was slowly but surely losing those special features that, back in the 19th century, turned it into a very peculiar resort town.
Although private buildings adhered to established traditions for a long time: a combination of stone and wood, external orientation of facades, whitewashing; it has become poorer in decor.
The carved pediments, the elegantly decorated entrances, the windows and the staircases were gone.
The enlargement of Dilijan through the annexation of neighboring villages and the resettlement of residents from the other areas in the 1930s increased the volume of residential development, but blurred the individuality of the Dilijan style.
The Molokan community turned out to be the most resistant to change: it adhered to its own architectural, social and daily habits even after being included in the boundaries of the new Dilijan.
One face, not one space. Middle - second half of the 20th century
A big blow to the originality of the Dilijan style was the construction of typical apartment housing.
In the 1940s-60s, several large enterprises were established in Dilijan, in particular, the huge “Impulse” instrument-making plant, a knitwear factory, and a mineral water plant.
To provide their workers with housing, separate neighborhood units were built or old ones were compacted.
Industrial, educational, cultural, commercial buildings of the Soviet Dilijan were also generally typical-utilitarian. They reflect the features of Soviet modernism to a greater extent than the traditions of local architecture.
Before moving to new standard buildings, many institutions were located in former summer or residential houses of Dilijan residents. After the "vacation" they were often turned into communal apartment buildings, demolished or left abandoned.
The process of active building did not correct the discontinuity of the urban fabric: Dilijan remained as if glued together from separate fragments scattered over the hills and between them on both sides of the Aghstev River.
This affected the features of the infrastructural content of the city. As a rule, each district opened its own institutions of culture and recreation, which is not typical for small towns.
And only in the 1970s a place appeared in Dilijan that aspired to unite the population, locked within the boundaries of their districts. City Park opened.
The author of the project was modernist artist Seyran Avetisyan, the chief architect of the city.
An artificial lake with a boat station and a well-furnished embankment was created in the park; attractions worked, open pavilions and bandstands were located, and later the “Sputnik” cinema was built.
The idea to create a common public space for all city residents was a success. But it had another, not foreseen by the project, however, quite a natural effect.
The park comes to a large crossroads, where the paths to the largest cities of the region, namely Yerevan, Tbilisi, Vanadzor (then — Kirovakan), Ijevan intersect. Urban bus station is located right here.
Today used as a cafe, in 2023 historic sign is lost
In conjunction with such neighbors, the park began to be perceived as the center of the city. The actual core of Dilijan - with all the attributes of a real center of a living city (a square, an administration building, a market, a department store, a cinema, a summer theater, a city policlinic, etc.) remained apart.
Emphasized the role of the "new center" established in 1970 opposite the park, on a low hill, a monument to the 50th anniversary of Soviet Armenia.
The authors of the monument were the star of the Armenian modernism Artur Tarkhanyan and Dilijan architects Khoren Vatinyan and Seyran Avetisyan.
The monument has become a symbol of the city and its specific dominant. It visually connected distant parts of the city with each other, which was never fully achieved physically.
Another feature of the monument is its appropriateness. Many other modernist buildings of the city (Dilijan cinema, a number of administrative buildings) seem non-indigenous here.
Modernism and "Opposition". Second half of the 20th century
Unlike the other cities of the Republic, where modernism emphasized the canonically rigorous and laconic Armenian architecture, in Dilijan - with its historical subordination of architecture to the natural landscape - this style looks heavy.
However, most of the local modernism examples are still in proportion to the urban scale. What cannot be said about the “Mountainous Armenia” sanatorium, built in the traditions of the outgoing Soviet neoclassicism.
The huge, tall building was built in 1959 by the design of architect Zaven Bakhshinyan, former head of the "Armstate" project.
Residential area - with the design of the facade with a single arcade of the first floor and a massive two-story colonnade with a strict entablature above it - stretched along the gorge and from below visually resembles a cliff: exactly the same, but natural, rising above Dilijan from the north side. The round two-tiered administrative part with a “reverse” composition (columns under arches) is a vivid reference to the national medieval spiritual architecture.
As if in contrast to the monumental “Mountainous Armenia”, on the opposite slope of the gorge stands the Creative House of the Union of Composers of the USSR.
In the early 1960s, several detached cottages appeared here, surrounded by fruit trees; an absolutely Dilijan style "summer house" story.
The complex was not even built simultaneously. It gradually grew with new residential and specialized buildings.
Architect Eduard Altunyan worked on the complex, but it was actually realized and developed thanks to the efforts of one person, composer Edward Mirzoyan.
In exactly the same way, at the end of the 1970s, the Museum of Folk Arts was launched in Dilijan by the initiative and personal contribution of an enthusiast, artist Hovhannes Sharambeyan.
It is located in a magnificent example of Dilijan architecture of the late 19th century.
The most beautiful house of that era in modern Dilijan is the former summer house of Princess Mariam Tumanyan. Formerly, Armenian writers, public figures gathered, literary evenings were held here. Then it turned into a hospital, an orphanage and, finally, a communal apartment.
The first funds of the museum were the personal collection of the artist.
Moreover, through Sharambeyan's efforts the restoration of an entire street with historical buildings began. Artist have worked on the project of its restoration for more than thirty years.
Here in this form - "cultural reserve" - Dilijan's right to architectural identity was recognized.
Big plans. End of XX century
In the mid-1980s, a new master plan for the development of the city was approved. A whole group of local and metropolitan architects under the leadership of Larisa Eyvazova worked on it for several years.
The master plan took into account the rate of population growth, difficult terrain, the isolation of areas remote from the center, problems of communication between parts of the city and within them.
But it did not take into consideration at all that the Spitak earthquake, the Artsakh war and the collapse of the Soviet Union would happen very soon. That many residents of Dilijan will leave the city, enterprises will close, infrastructure will collapse, and cultural life will freeze.
In just a few years, Dilijan lost half of its population and all of its industry. Sanatoriums and rest houses known all over the country fell into disrepair.
But the external narrative "Dilijan resort town turned out to be much more sustainable.
On this one glory - in the absence of its material confirmation - Dilijan was to live for almost twenty years.